Milli Eğitime bağlı orta okul öğrencilerine yönelik grup ile resim çalışması yapma
Conducting group art activities for middle school students under the Ministry of National Education
- Tez No: 1020678
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN KAVUKCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
Özet
Amaç: Sanat eğitimi, bireylerin yaratıcı düşünme, kendini ifade etme ve sosyal beceriler kazanmalarında kritik bir rol oynamaktadır. Ortaokul dönemi, bireylerin bilişsel, duygusal ve sosyal gelişim açısından çok önemli bir dönemdir. Bu yaş grubu için grup ile yapılan sanat çalışmaları, bireylerin hem kişisel hem de sosyal gelişimlerini destekleme potansiyeline sahiptir. Bu çalışmanın temel amacı, ortaokul resim dersi kapsamında yapılan grup resim çalışmalarının sosyal beceriler üzerindeki etkisinin ve çocukların resimlerinde gözlenen resimsel yaratıcılıklarının incelenmesidir. Yöntem: Bu çalışma, nitel araştırma desenlerinden“Durum Çalışması”deseniyle yürütülmüştür. Araştırmanın veri toplama prosedürü, Milli Eğitime bağlı Atatürk Üniversitesi Özel Vakıf Okulları Süheyla Sıtkı Alp Ortaokulunda iki farklı 7. sınıf şubesinde (7/A ve 7/B) öğrenim gören 45 kişilik bir çalışma grubuyla (nA=22, nB=23), iki ders süresince (her şube ile bir ders) gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, yapılandırılmamış gözlem yöntemiyle toplanmıştır. Grup çalışması esnasında araştırmacı dışında iki uzman tarafından yapılan gözlemler, gözlem notları tutularak kayıt altına alınmış ve içerik analizi yapılarak süreç sonunda ortaya çıkan öğrenci resimleriyle ilişkilendirilmiştir. Sonuçlar: Bu araştırmada, grup ile gerçekleştirilen resim çalışmalarının ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin sosyal becerileri ve resimsel yaratıcılıkları üzerindeki etkisi, gözlem notları ve öğrenci ürünleri birlikte değerlendirilerek incelenmiştir. Elde edilen bulgular, işbirlikli resim çalışmalarının yalnızca sanatsal ürünlerin niteliğini değil, öğrencilerin sosyal etkileşim biçimlerini, grup içindeki rollerini ve yaratıcı düşünme süreçlerini de olumlu yönde desteklediğini göstermektedir. Gözlem bulguları ile resim analizlerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda öğrencilerin birbirlerinin fikirlerinden etkilenerek yeni çizimler geliştirdikleri, ortak semboller oluşturdukları ve görsel anlatımlarını grup etkileşimi içerisinde dönüştürdükleri görülmüştür. Bu durum, yaratıcılığın bireysel olduğu kadar sosyal etkileşim içerisinde de gelişebileceğini göstermektedir. Dolayısıyla araştırma bulguları, işbirlikli sanat etkinliklerinin kolektif yaratıcılığı destekleyen önemli öğrenme ortamları oluşturduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Art education plays a critical role in helping individuals develop creative thinking, self-expression, and social skills. The middle school years are a crucial period for individuals' cognitive, emotional, and social development. Group art activities for this age group have the potential to support both personal and social development. The primary objective of this study is to examine the impact of group art activities conducted as part of the middle school art curriculum on social skills and to analyze the artistic creativity observed in the students' artwork. Method: This study was conducted using the“Case Study”design, one of the qualitative research designs. The data collection procedure for the study was carried out over two class periods (one class period with each section) with a study group of 45 students (nA=22, nB=23) enrolled in two different 7th-grade sections (7/A and 7/B) at the Süheyla Sıtkı Alp Middle School, part of the Atatürk University Private Foundation Schools affiliated with the Ministry of National Education. The data for the study were collected using unstructured observation. Observations made by two experts—in addition to the researcher—during the group activity were recorded in observation notes and linked to the students' drawings produced at the end of the process through content analysis. Results: In this study, the impact of group drawing activities on the social skills and artistic creativity of 7th-grade middle school students was examined by jointly evaluating observation notes and student artwork. The findings indicate that collaborative drawing activities positively supported not only the quality of artistic products but also students' forms of social interaction, their roles within the group, and their creative thinking processes. The combined evaluation of observational findings and art analyses revealed that students developed new drawings by drawing inspiration from one another's ideas, created shared symbols, and transformed their visual narratives through group interaction. This demonstrates that creativity can develop not only individually but also within social interaction. Consequently, the research findings reveal that collaborative art activities create important learning environments that support collective creativity.