Preschool children's self-regulation and social competence: The moderating role of teacher-child relationships
Okul öncesi dönem çocuklarının öz-düzenleme becerileri ve sosyal yetkinlikleri: Öğretmen-çocuk ilişkilerinin düzenleyici rolü
  1. Tez No: 1020703
  2. Yazar: SELİN ÜNSER
  3. Danışmanlar: DOÇ. İBRAHİM HAKKI ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, okul öncesi çocukların sıcak ve soğuk öz düzenleme becerileri ile öğretmen-çocuk ilişki kalitesinin (çatışma ve yakınlık) sosyal yetkinliği nasıl yordadığını ve öğretmen-çocuk ilişki kalitesinin bu ilişkideki düzenleyici rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. İstanbul'da yaşayan 253 okul öncesi dönem çocuğuna (M = 62,50 ay, SD = 8,44, %45,1 kız) Okul Öncesi Öz Düzenleme Değerlendirmesi (PSRA) ve Hediye Paketleme görevi uygulanmıştır. Öğretmenler, Öğrenci-Öğretmen İlişkisi Ölçeği'ni (STRS) ve Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme-30 (SCBE-30) ölçeğini doldurmuştur. İki değişkenli analizler sıcak ve soğuk öz düzenlemenin çocukların sosyal yetkinliğiyle pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Öğretmen-çocuk yakınlığı sosyal yetkinlikle pozitif, çatışma ise negatif yönde ilişkili bulunmuştur. Hiyerarşik regresyon analizlerinde, demografik değişkenler kontrol edildikten sonra yalnızca soğuk öz düzenleme sosyal yetkinliği pozitif yönde anlamlı olarak yordamıştır. Öğretmen-çocuk çatışması sosyal yetkinliği anlamlı olarak negatif yönde yordarken, yakınlık anlamlı bir yordayıcı olarak bulunmamıştır. Ayrıca, ne öğretmen-çocuk yakınlığı ne de çatışma, öz düzenleme ve sosyal yetkinlik arasındaki ilişkide düzenleyici bir rol oynamadığı görülmüştür. Bulgular, bilişsel öz düzenleme becerilerinin ve düşük çatışmalı öğretmen-çocuk ilişkilerinin çocukların sosyal yetkinliğinde merkezi bir rol oynadığını göstermektedir. Sonuçlar, soğuk öz düzenlemenin desteklenmesinin ve öğretmen-çocuk çatışmasını azaltmaya yönelik öğretmen eğitimlerinin sosyal yetkinliği desteklemede önemli bir rol oynayabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined how preschool children's hot and cool self-regulation and the teacher–child relationship quality (conflict and closeness) predicts their social competence. In addition, the study investigates whether teacher–child relationship quality moderates the association between children's self-regulation and social competence. 253 preschool-aged children from İstanbul (M = 62.50 months, SD = 8.44, 45.1% girls) were administered the Preschool Self-Regulation Assessment (PSRA) and Gift Wrap tasks. Teachers completed the Student-Teacher Relationship Scale (STRS) and Social Competence and Behavior Evaluation-30 (SCBE-30). Bivariate analyses indicated that both hot and cool self-regulation were positively associated with children's social competence. Teacher–child closeness was positively and teacher–child conflict was negatively associated with social competence. Hierarchical regression analyses revealed a more differentiated pattern. After controlling for demographic variables, only cool self-regulation emerged as a significant positive predictor of children's social competence. Teacher-child conflict was a significant negative predictor, whereas closeness did not uniquely predict social competence. Neither teacher–child closeness nor conflict moderated the associations between self-regulation and social competence. Overall, the findings suggest that cognitive regulatory skills and low-conflict teacher–child relationships play a central role in children's social competence. The results indicate that supporting cool self-regulation and providing teacher training aimed at reducing teacher–child conflict is important for promoting social competence