The predictive role of maternal emotional availability on toddlers' affect in a low SES sample
Düşük sosyoekonomik düzeydeki bir örneklemde annenin duygusal ulaşılabilirliğinin çocukların duygulanımları üzerindeki yordayıcı rolü
- Tez No: 1020704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de düşük sosyoekonomik düzeye (SED) sahip anne–çocuk ikililerinden oluşan örneklemde, annelerin duygusal ulaşılabilirliği ile çocuklarının duygulanımları arasındaki boylamsal ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın verileri, 114 anne (Ort.=30,29 yıl, SS=4,68) ile 11–38 ay aralığında (Ort.=23,38 ay, SS=6,81) bulunan çocuklarından elde edilmiş; ikinci zaman noktasında ise 92 anne–çocuk ikilisine ulaşılmıştır. Katılımcılar, ev ziyareti sırasında 10 dakikalık serbest oyun oturumu içeren toplam 2 saatlik video kaydı ile gözlemlenmiştir. Çocukların olumlu ve olumsuz duygulanımları her iki zaman noktasında, annelerin duygusal ulaşılabilirliği ise ilk zaman noktasında kodlanmıştır. Annelerin duygusal ulaşılabilirliği, eğitimli ve güvenirliği sağlanmış kodlayıcılar tarafından Duygusal Ulaşılabilirlik Ölçekleri ile değerlendirilmiş; çocukların duygulanımı ise Kochanska ve Aksan'ın (1995) çalışması temel alınarak geliştirilen gözlem rehberi aracılığıyla ölçülmüştür. Bulgular, duygusal ulaşılabilirliğin yalnızca yapılandırma (structuring) ve müdahaleci olmama (nonintrusiveness) boyutlarının, ikinci zaman noktasında çocukların olumsuz duygulanımını anlamlı biçimde yordadığını göstermiştir. Buna karşılık, duygusal ulaşılabilirliğin hiçbir boyutu ikinci zaman noktasında olumlu duygulanımı yordamamıştır. Bu çalışma, ebeveynliğin çocukların duygusal ifade süreçleri üzerindeki önemli rolünü ortaya koyarak mevcut literatüre katkı sunmaktadır. Bulgular, erken dönem ebeveyn–çocuk ilişkilerinde olumlu duygusal etkileşimlerin desteklenmesine yönelik duygusal ulaşılabilirlik temelli müdahalelerin geliştirilmesi açısından bilimsel bir temel sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the longitudinal relationship between maternal emotional availability (EA) and toddlers' positive and negative affect within a sample of mother toddler dyads from low socioeconomic status (SES) in Türkiye. Data were collected from 114 mothers (𝑀 = 30.29 years, SD= 4.68) and their children aged from 11 to 38 months (𝑀 = 23.38 months, SD=6.81) and 92 mother-toddler dyads in Time 2. The participants were videotaped for 2 hours, including 10 minutes of free play, during a home visit. Mother–toddler interactions in free-play sessions were coded for toddlers' positive and negative affect at both time points, and for mothers' emotional availability at the first time point. Maternal EA was coded using the 4th version of Emotional Availability Scales (Biringen, 2008) by trained, reliable coders, and toddler affect was assessed using an observational guideline developed based on the study by Kochanska and Aksan (1995). The results demonstrated that only structuring and nonintrusiveness dimensions of EA significantly predicted toddler negative affect at Time 2. On the other hand, none of the emotional availability dimensions had predicted positive affect at Time 2. The present study contributed to existing literature by showing the important role of parenting in children's emotional expressions. The results provide empirical support for the development of Emotional Availability–based interventions as an effective approach to promoting positive affective exchanges in early parent–child relationships.