Professional service conglomerates and jurisdictional competition: Influences of digital technologies and regulations
Profesyonel hizmet konglomeraları ve yetki alanı rekabeti: Dijital teknolojiler ve düzenlemelerin etkileri
- Tez No: 745135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TUNÇALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Muhasebe firmaları zaman içerisinde operasyonlarını ve hizmet çeşitlerini büyütebilir ve bir Profesyonel Hizmet Firmasından (PHF) bir Profesyonel Hizmet Konglomerasına (PHK) dönüşebilir. Bu dönüşüm sırasında çeşitli meslek grupları, temel farklılıklarına rağmen tek bir organizasyonda faaliyet gösterirler. Farklı meslek grupları aynı PHK'da bir araya gelirler ve bir arada kalırlar. Bir PHK'daki profesyonel hizmetlerin çeşitliliği, aynı şirkette ikamet eden ve çoğunlukla farklı meslek gruplarının birleşiminin bir çıktısıdır. Her ne kadar bu meslek grupları ayni PHK altinda yer alsalar da, bu grupların uzmanlıkları, ideolojileri, değerleri ve kimlikleri nedeniyle birbirlerinden farklıdırlar. Bununla birlikte, aynı PHK'daki meslek grupları, çoğunlukla bağımsız müşterilere ayrı hizmetler sunar, farklı uzmanlık bilgisine dayalı olarak çalışır ve çok farklı mesleki uygulamalara sahiptirler. Bu farklılıklar bazen meslek grupları arasında gerilimler yaratır. Bir mesleki hizmet sona erebilir, bir meslek grubu PHK'dan ayrılabilir veya meslek grupları arasındaki yetki sınırları çatışmaya açık hale gelebilir. Bu çalışma, öncelikle muhasebe firmalarının zaman içerisinde PHK'ya dönüşmelerini geniş bir perspektifte ele almaktadır. Bir profesyonel hizmet firması bir profesyonel hizmet konglomerasına nasıl dönüşür ve bu dönüşümde farklı meslek gruplarını bir arada tutan nedir? PHF'ler hakkında geniş bir literatür olmasına rağmen, PHK'ların oluşumu üzerine yapılan araştırmalar sınırlıdır. Ayrıca bu dönüşümde dijital teknolojilerin ve ilgili yasal düzenlemelerin rolünü inceleyen az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu kapsamda çalışmada, farklı temaları vurgulayan üç araştırma alanı belirlendi: daha geniş kurumsal çevrenin rolü, değişen piyasa koşullarının sonuçları ve bir PHK olma yolundaki amaçlı stratejik eylemler. Araştırma, gelişmekte olan bir ülkede büyük bir muhasebe firmasının 40 yılda bir PHK'ya dönüşümünü ampirik ve tarihsel olarak analiz etti. Sonuçlar, bir ülkenin iş sisteminin kritik rolünü ve PHK'nın örgütsel bağlamındaki kurumsal değişiklikleri ortaya çıkardı. Buna göre dijitalleşme ve düzenleme değişiklikleri gibi faktörler, çeşitli profesyonel hizmetlere olan talebi ve bunların arzını doğrudan etkilemekte, firmanın ortaklık yapısında ve çoklu disipliner özelliklerinde değişikliklere yol açmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın literatüre katkıları üç yönlüdür. İlk olarak, çalışma, kurumsal ortamın odak PHK'yı nasıl etkilediğine dair kapsamlı ampirik veriye dayalı olarak, PHF'lerin nasıl PHK'lara dönüştüğünü açıklayan bir model sunmaktadır. İkinci olarak, çalışma, meslek gruplarını bağımsız profesyonel firmalar kurmak yerine, aynı örgütsel sınırlar içinde tutan unsurların ana hatlarını çizerek örgütsel sınırlar literatürüne yeni anlayışlar getirmektedir. Üçüncü olarak, çalışma, gelişmekte olan bir ülkede 40 yıllık dönemde önde gelen bir PHF'nin bir PHK'ya dönüşümüne ilişkin bir vaka çalışmasını derinlemesine analiz etmektedir. Son olarak, çalışma, özellikle yeterince çalışılmamış bağlamlarda, PHF'lerin büyüme ve iç örgütlenme faktörleri hakkında daha fazla araştırma yapılmasını vurgulamaktadır. Bunun yanı sıra, dijitalleşme, profesyonel hizmet firmalarının ayırt edici özelliklerini değiştirerek dört büyük denetim şirketi için sermaye yoğunluğunu artırmaktadır. Örneğin dijitalleşme, artan işlem hacimleri, dijital işlem kaydı ve bunlara karşılık gelen dijital denetim araçları nedeniyle, muhasebe denetimlerini teknolojiye daha bağımlı hale getirmektedir. Bilgi sistemleri ve teknolojileri, muhasebe kayıtlarının doğru, adil ve eksiksiz tutulması için kritik hale gelmiştir. Bu nedenle, muhasebe denetçilerinin mesleki yargı yetkisi, sonradan ortaya çıkan bilgi teknolojileri denetim mesleğinin yargı yetkisi iddialarıyla giderek daha fazla sorgulanmaya başlamıştır. Zamanla bu durum daha yüksek düzeyde yetki çatışmasına ve meslekler arası işbirliği ihtiyacına yol açmıştır. Bir sonraki bölümde, çalışma, dijitalleşme ve düzenleyici değişikliklerin etkisi altında yerleşik ve yeni meslekler arasındaki dinamiklere odaklanmaktadır. İç gerilimler, çok disiplinli profesyonel hizmet şirketlerini oluşturan meslekler arasındaki farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Önceki çalışmalar, mesleki sınırların kesişmesine ve çok meslekli ortamlarda yetki çatışmalarına dair anlayışımızı geliştirmiştir. Ancak, düzenleyici değişikliklerin profesyonel hizmet firmalarında yerleşik ve yeni meslekler arasındaki ve organizasyon içi dinamikleri nasıl etkilediğine dair az şey biliyoruz. Öte yandan, çok disiplinli hizmet veren bu firmalar artan dijitalleşme gibi dış baskılarla da başa çıkmak zorundadır. Dijital teknolojilerdeki ilerlemeler, mesleki pratiklerin içeriğini ve kontrolünü etkileyerek yerleşik yetki alanlarını yeniden şekillendirmektedir. Dijital teknolojilerin meslekler ve hizmet firmaları için önemi artıyor olsa da, dijitalleşmenin mesleki pratiklerin içeriğini, yerleşik ve yeni meslekler arasındaki yetki düzenlemelerini nasıl etkilediğine dair anlayışımız sınırlıdır. Dört büyük denetim firmasından birinde yarı yapılandırılmış görüşmelerden, katılımcı gözlemlerinden ve arşiv dökümanlarından toplanan verilerden yararlanan bu çalışma, dijitalleşme nedeniyle denetim çalışmasının içerik ve kontrolünde meydana gelen değişiklikleri ve denetçilerin sınır çalışması yoluyla yetki çatışmalarına nasıl tepki verdiğini araştırıyor. Bulgular, yeni düzenlemelerin yerleşik mesleki yetkiler üzerinde radikal etkileri olduğunu göstermektedir. Bulgular ayrıca, dijitalleşmenin teşhis ve tedavi aşamalarında denetçilerin kritik faaliyetlerini ve yetki alanlarını etkilediğini, denetim çalışmalarının etkinliğini ve değerini artırdığını göstermektedir. Muhasebe denetçileri, her bir mesleki uygulama eylemi için farklı sınır çalışma türleri aracılığıyla yetki çatışmalarına yanıt vermektedirler. Çalışma, mesleklerin teşhis ve tedavi aşamalarında sınır çalışması yoluyla rekabeti azaltabileceğini ve işbirliğini artırabileceğini ortaya koyarak dijitalleşmenin meslekler üzerindeki etkilerine dair anlayışımızı geliştirmektedir. Buna karşılık, mesleklerin soyutlama yeteneği, onların çıkarım aşamasında kendileri için elverişli koşulları sürdürmelerine yardımcı olmaktadır. Yapay zeka ve otomasyon gibi dijital teknolojilerdeki gelişmeler, endüstriler, organizasyonlar ve mesleklerde önemli değişiklikler meydana getirmektedir. Dijital teknolojiler yalnızca meslekler arası düzenlemeleri yeniden yapılandırmakla kalmaz, aynı zamanda meslekler ve ilgili teknolojiler arasındaki düzenlemeleri de değiştirir. Bilişsel otomasyon ve yapay zeka gibi son teknolojik değişikliklerin meslekleri nasıl etkilediği konusunda devam eden bir tartışma mevcuttur. Tartışmanın odağında, bu teknolojik değişikliklerin meslekleri daha üretken ve erişilebilir kıldığı mı yoksa meslekleri ikame mi ettiği yer almaktadır. Son aşamada çalışma, akıllı teknolojilerdeki ilerlemelerin meslekleri ve pratikleri nasıl etkilediğine dair devam eden tartışmalar ile çalışmanın bulgularını birleştirmektedir. Temel argüman, bu tür ilerlemelerin insanları daha üretken ve meslekleri toplum için daha erişilebilir mi kılacağı yoksa meslekleri işlevsiz hale mi getireceği ile ilgilidir. Bu kapsamda mevcut görüşler iki karşıt kampta yer almaktadır. Teknoloji, uzun vadeli teknolojik işsizliğe yol açarak çoğu işin yerini alır ya da kısa vadeli teknolojik işsizliğe neden olan bazı işlerin yerini alır ancak işgücüne yeniden beceri kazandırarak uzun vadede yeni işler yaratıp refah getirir. Bu çalışma, meslekler hakkındaki literatürün sağladığı teorik mercekler aracılığıyla teknolojik değişimin etkilerini analiz ederek önceki çalışmaların parçalı katkılarını yapılandırmaktadır. Çalışma ayrıca, teknoloji ve meslekler literatürü arasında köprü kurmakta, daha önce bağlantısı olmayan kavramları birbirine bağlayarak mevcut teorik katkıları yenilikçi bir şekilde yeniden yapılandırmaktadır. Bu sayede çalışma, teknolojinin meslekler üzerindeki etkilerini incelemeye izin veren teorik bir yaklaşım ortaya koymaktadır. Buna ek olarak çalışma, teknolojik değişimlerin mesleklerin yerini alabileceğini, yeni meslekler yaratabileceğini, mesleklerin üretkenliği artırabileceğini ya da işlevsiz hale getirebileceğini savunmaktadır. Ancak bu durum, teknolojik değişimlerin mesleki uygulamaların kritik eylemlerini nasıl etkilediğine bağlıdır. Son olarak, çalışma, geliştirilen önermelere dayalı olarak gelecekteki araştırmalar için öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses primarily on phenomena in the broader perspective of the accounting firms' evolution and the role of digitalization and regulations. Accounting firms may grow their size and variety of services over time and evolve from a Professional Service Firm (PSF) into a Professional Service Conglomerate (PSC). Despite their fundamental differences, various professional groups remain in a single organization during this change. How does a PSF transform into a PSC, and what keeps distinct professional groups together? While there is a vast literature on PSFs, the research on PSCs is limited and fragmented. Also the studies are limited in explaining how digitalization plays a role in the transformation of professions and PSCs. The study has identified three research streams emphasizing different themes: the role of the broader institutional environment, the results of the changing market conditions, and the purposeful strategic actions in becoming a PSC. The research has empirically analyzed a major accounting firm's historical transformation to a PSC over 40 years in an emerging country. The results have noted the critical roles of a particular country's business system and institutional changes in the PSC's organizational context. These factors, such as digitalization and regulatory changes, directly affect the demand for various professional services and their supply, leading to changes in the firm's partnership structure and disciplinary characteristics. In this regard, the contributions to the literature are threefold. First, the study provides a model describing how PSFs transform into PSCs, based on a comprehensive account of how the institutional environment has impacted the focal PSC. Secondly, the study outlines what keeps distinct professional groups inside the organizational boundaries instead of establishing independent professional firms, bringing additional insights to the literature on organizational boundaries. Thirdly, the study develops and analyzes a case study of a leading PSF's transformation into a PSC over 40 years in an emerging country. Lastly, the study calls for further research on the growth and internal organizing factors of PSFs, especially in understudied environments. In the following section, the study zooms into inter-professional dynamics between established and new professions under digitalization and regulatory changes. Internal tensions arise from disparities amongst the professions that comprise multidisciplinary professional service firms. Prior work has advanced our understanding of how the institutional context intersects professional boundaries and creates jurisdictional conflicts in multi-occupational settings. However, we know little about how regulatory changes impact inter-professional and intra-organizational dynamics between established and new professions at professional service firms. Besides, multi-professional service firms must deal with external pressures, such as increasing digitalization. Advances in digital technologies affect the content and control of work among professions, reshaping established jurisdictions. The importance of digital technologies is growing for professionals and their organizations. However, there is limited understanding of how this trend affects professions' content and jurisdictional arrangements. The study explored changes in audit work due to digitalization and how auditors responded to jurisdictional conflicts through boundary work. It analyzed data collected from semi-structured interviews, participant observations, and archival data in a Big Four firm. The findings indicate that new regulations have radical impacts on established jurisdictions. The findings also show that digitalization impacts auditors' critical activities and jurisdictions in the diagnosis and treatment phases, increasing the effectiveness and value of audit work. Accounting auditors can respond to jurisdictional conflicts through different boundary work types for each professional practice act. The study advances our understanding of digitalization's implications on professions. It argues that professions can reduce contestation and increase collaboration through boundary work in the diagnosis and treatment phases. In contrast, professionals' ability to abstract helps them maintain favorable conditions in the inference phase. Later, the study zooms out and connects the findings with the ongoing debate about how advances in intelligent technologies affect professions and their work. The central argument is about whether such changes will make humans more productive and professions accessible to society or make them obsolete. Current views have two opposing camps. Technology replaces most jobs resulting in long-term technological unemployment, or some jobs resulting in short-term technological unemployment. It will bring prosperity by reskilling labor and creating new jobs in the long term. The study structures the fragmented contributions of prior work by analyzing the implications of technological change through the theoretical lenses of the literature on professions. By bridging the technology and professions literature, the study organizes the critical dimensions to link the previously unconnected concepts and structure current contributions in a novel way. In this manner, the study introduces a theoretical approach that allows studying the implications of technology on professions. Besides, the study argues that technological change will replace professions, create new professions, improve productivity, or make them obsolete. However, it depends on how it affects specific acts of professional practices. Lastly, the study offers directions for future research based on the propositions developed.