Turizm rehberliği öğrencilerinin kişisel değerleri ve markalaşma eğilimleri
Personal values and branding tendencies of tourism guiding students
  1. Tez No: 1020734
  2. Yazar: SUDE SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, turizm rehberliği öğrencilerinin bazı kişisel değer düzeylerini ve kişisel markalaşma eğilimlerini belirlemek; ayrıca katılımcıların hangi kişisel değerlerinin markalaşma eğilimini artırdığını ortaya koymaktır. Alanyazın incelendiğinde, kişisel değerler değişkeni ile kişisel markalaşma eğilimi arasındaki ilişkiyi inceleyen herhangi bir araştırmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle, çalışmanın alan yazına önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.Veri toplama yöntemi olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye'de turizm rehberliği anabilim dalında lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışmada, veri toplama sürecinde erişim olanakları doğrultusunda Afyon Kocatepe Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Turizm Rehberliği bölümleri araştırma kapsamına alınmış ve kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda, belirlenen üniversitelerde 2024-2025 eğitim-öğretim yılında öğrenimine devam eden ve araştırmaya katılmayı kabul eden öğrenciler örnekleme dâhil edilmiştir. Araştırmanın örneklemi, söz konusu üniversitelerde eğitim gören toplam 306 turizm rehberliği öğrencisinden oluşmaktadır.Katılımcıların verdiği yanıtları analiz etmek amacıyla faktör analizi, güvenirlik analizi, yüzde-frekans dağılımları, varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların kişisel değer ve kişisel markalaşma eğilimi düzeyleri belirlenmiştir. Yapılan hipotez testleri sonucunda güç, başarı, hazcılık, evrenselcilik, iyilikseverlik, kendi olma, heyecan ve yenilik arayışı ile geleneksellik değerleri incelenmiş; bu değerler arasında kendi olma değerinin, kişisel markalaşma eğilimini en fazla artıran değer olduğu belirlenmiştir. Ayrıca korelasyon analizleri sonucunda güç, başarı, hazcılık, evrenselcilik, iyilikseverlik, kendi olma ile heyecan ve yenilik arayışı değerleri ile kişisel markalaşma eğilimi arasında anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Ancak geleneksellik değeri ile kişisel markalaşma eğilimi arasındaki ilişkinin anlamlı olmadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulguların, turizm rehberliği eğitiminde öğrencilerin kişisel değer farkındalıklarını geliştirmeye yönelik uygulamalara katkı sağlayabileceği ve rehber adaylarının profesyonel kimlik oluşturma süreçlerine ışık tutabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the levels of certain personal values and personal branding tendencies of tourism guidance students and to reveal which personal values increase participants' personal branding tendencies. When the literature was reviewed, no study examining the relationship between personal values and personal branding tendency was found. Therefore, it is believed that this study will make significant contributions to the literature.The survey technique was used as the data collection method. The population of the study consists of students studying at undergraduate and graduate levels in the field of tourism guidance in Türkiye. In line with accessibility opportunities during the data collection process, the Departments of Tourism Guidance at Afyon Kocatepe University, Ege University, and İzmir Kâtip Çelebi University were included in the scope of the research, and the convenience sampling method was used. In this context, students who continued their education during the 2024–2025 academic year at the specified universities and agreed to participate in the research were included in the sample. The sample of the research consists of a total of 306 tourism guidance students studying at these universities. Factor analysis, reliability analysis, percentage-frequency distributions, analysis of variance (ANOVA), correlation analysis, and regression analysis were used to analyze the responses given by the participants. As a result of the study, the participants' levels of personal values and personal branding tendencies were determined. According to the results of the hypothesis tests, the values of power, achievement, hedonism, universalism, benevolence, self-direction, stimulation and novelty seeking, and traditionalism were examined. Among these values, self-direction was determined to be the value that most strongly increased personal branding tendency. In addition, the results of the correlation analyses revealed significant relationships between power, achievement, hedonism, universalism, benevolence, self-direction, stimulation and novelty seeking values, and personal branding tendency. However, it was determined that the relationship between traditionalism and personal branding tendency was not significant. It is thought that the findings obtained may contribute to practices aimed at improving students' awareness of personal values in tourism guidance education and may shed light on the professional identity formation processes of prospective tourist guides.