Stratejik esneklik ve rekabet avantajı elde etmedeki etkisi (Türkiye'deki üniversitelerdeki öğretim üyeleri üzerindebir uygulama)
The strategi̇c flexi̇bi̇li̇ty and its impact on achi̇evi̇ngcompeti̇ti̇ve advantage: (A case study among facultymembers at uni̇versi̇ti̇es i̇n Turkey)
- Tez No: 1020742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türk üniversitelerinde stratejik esnekliğin çeşitli boyutları (yetenek esnekliği, kaynak esnekliği, bilgi esnekliği, örgütsel yapı esnekliği ve koordinasyon esnekliği) ile rekabet avantajı elde edilmesi arasındaki ilişkiyi incelemek ve analiz etmeyi amaçlamıştır. Çalışma, üç Türk üniversitesinden (Mardin Artuklu Üniversitesi – Gaziantep Üniversitesi – Şanlıurfa Üniversitesi) toplam 217 öğretim üyesinden oluşan bir örneklemden veri toplamak için anketi bir araç olarak kullanan betimsel-analitik bir yaklaşıma dayanmaktadır. Çalışma, gönüllü katılım esasına dayalı bir olasılıksız örneklem (Non-Probability Sample) kullanmış olup, üniversiteler erişilebilirlik kriterine göre seçilmiştir. Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi (SPSS) kullanılarak normallik testleri, korelasyon analizi, T-testleri ve ANOVA analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonuçları, Türk üniversitelerinin öğretim üyeleri açısından yüksek düzeyde bir rekabet avantajı elde ettiğini göstermiştir.“Öğretim ve araştırmada modern teknolojilerin kullanımı”, bu rekabet avantajına en büyük katkı sağlayan faktör olarak belirlenmiştir. Ayrıca, bu çalışma stratejik esnekliğin beş boyutunun da rekabet avantajı üzerinde olumlu ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu doğrulamıştır. Buna ek olarak, sonuçlar yetkinlik esnekliği ile rekabet avantajı arasında güçlü bir pozitif korelasyon olduğunu göstermiştir. Yetkinlik esnekliği, rekabet avantajı elde edilmesindeki varyansın çoğunluğunu açıklamakta olup, bu da onu üniversitelerin mükemmelliğinde belirleyici bir faktör haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine and analyze the relationship between strategic flexibility in its various dimensions (capability flexibility, resource flexibility, information flexibility, organizational structure flexibility, and coordination flexibility) and the achievement of competitive advantage in Turkish universities. The study employed a descriptiveanalytical approach, using a questionnaire as a data collection tool from a sample of 217 faculty members at three Turkish universities (Mardin Artuklu University, Gaziantep University, and Şanlıurfa University). The study used a non-probability sample based on voluntary participation, with universities selected for their ease of access. The Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) was used to conduct tests of normality, correlation analysis, as well as T-tests and ANOVA. The results showed that Turkish universities enjoy a high level of competitive advantage from the perspective of faculty members.“The use of modern technologies in teaching and research”was identified as the highest contributing factor to this advantage. The study also confirmed a positive and statistically significant effect of all five dimensions of strategic flexibility on competitive advantage. Furthermore, the results revealed a strong positive correlation between capability flexibility and competitive advantage, with capability flexibility explaining the most of the variance in achieving competitive advantage, making it a decisive factor in universities' excellence.