Bir spor kompleksine üye kadınların egzersize katılım motivasyonları
Exercise participation motivations of women who are members of a sports complex
- Tez No: 1020743
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN YONCALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, bir spor kompleksine üye olan kadınların egzersize katılım motivasyonlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada kadınların egzersize yönelmesinde etkili olan sağlık, fiziksel görünüm, kilo kontrolü, güç ve dayanıklılık, stres yönetimi, sosyalleşme, eğlence, hastalıktan kaçınma ve benzeri motivasyonel faktörlerin hangi düzeyde öne çıktığı değerlendirilmiştir. Bunun yanında katılımcıların egzersiz motivasyonlarının eğitim durumu, meslek, yaş, boy ve kilo gibi değişkenlerle ilişkisi de incelenmiştir. Araştırma nicel araştırma yaklaşımı doğrultusunda yürütülmüş olup tarama modeli esas alınmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara ilinde bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi Altınpark 100. Yıl Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi'ne üye 334 kadın bireyler oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ile Egzersiz Motivasyonları Envanteri-2 kullanılmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiş; katılımcıların egzersiz motivasyon düzeyleri, alt boyutlar arasındaki ilişkiler ve demografik değişkenlere göre farklılaşma durumları değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, kadınların egzersize katılımında en yüksek motivasyon kaynaklarının pozitif sağlık, güç ve dayanıklılık, canlanma/toparlanma, fiziksel görünüş, çeviklik, hastalıktan kaçınma ve kilo kontrolü gibi boyutlarda toplandığını göstermiştir. Sosyal tanınma, yarışma/rekabet, ait olma/bağ kurma ve sağlık baskıları gibi bazı dışsal motivasyon alanlarının ise daha düşük düzeyde kaldığı belirlenmiştir. Eğitim boyutlarında daha belirgin farklılıklar oluşturduğu tespit edilmiştir. Yaş ve kilo değişkenlerinin de bazı egzersiz motivasyonu alt boyutlarıyla anlamlı ilişkiler gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, spor kompleksine üye kadın bireylerin egzersize katılımında yalnızca dış görünüş ya da sosyal çevre etkisinin değil, sağlık, fiziksel yeterlilik, psikolojik rahatlama ve yaşam kalitesini artırma gibi çok yönlü motivasyonların etkili olduğu görülmektedir. Bu sonuçlar, kadınların egzersiz davranışlarını sürdürülebilir hale getirebilmek için spor merkezlerinde bireysel ihtiyaçlara, sağlık beklentilerine ve psikolojik motivasyon kaynaklarına uygun programların geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the motivations for exercise participation among women who are members of a sports complex. The research evaluated the extent to which various motivational factors—including health, physical appearance, weight management, strength and endurance, stress management, socialization, enjoyment, disease prevention, and similar factors—contribute to women's engagement in exercise. In addition, the relationships between participants' exercise motivations and variables such as educational level, occupation, age, height, and body weight were investigated. The study was carried out within the framework of the quantitative research approach and was based on the survey model. The study group consisted of 334 female members of the Ankara Metropolitan Municipality Altınpark 100th Year Swimming Pool and Sports Complex located in Ankara, Türkiye. Data were collected using a Personal Information Form and the Exercise Motivations Inventory-2 (EMI-2). The obtained data were analyzed using appropriate statistical techniques, and participants' exercise motivation levels, the relationships among the sub-dimensions, and differences according to demographic variables were examined. The findings revealed that the primary sources of motivation for exercise participation among women were concentrated in the dimensions of positive health, strength and endurance, revitalization/recovery, physical appearance, agility, disease prevention, and weight management. In contrast, certain extrinsic motivational domains, such as social recognition, competition, affiliation/belongingness, and health-related pressures, were found to be less influential. Educational level was identified as one of the variables that produced more pronounced differences across motivational dimensions. Furthermore, age and body weight were found to exhibit significant relationships with several sub-dimensions of exercise motivation. In conclusion, the findings indicate that women's participation in exercise is influenced not only by concerns related to physical appearance or social factors but also by multidimensional motivations, including health enhancement, physical competence, psychological well-being, and improvement of quality of life. These results suggest that, in order to promote sustainable exercise behavior among women, sports centers should develop programs tailored to individual needs, health expectations, and psychological sources of motivation.