Dönüşümcü liderliğin boyutlarının işte gelişme üzerindeki etkisi: Mardin Artuklu Üniversitesi akademik ve idari personeliüzerine bir araştırma
The impact of transformational leadership on thriving atwork: A study on the academic and administrative staff ofMardi̇n Artuklu University
  1. Tez No: 1020744
  2. Yazar: MEKİYYE ABDULLAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, dönüşümcü liderliğin boyutları olan idealize edilmiş etki, ilham verici motivasyon, entelektüel teşvik ve bireysel ilginin Mardin Artuklu Üniversitesi akademik ve idari personelinin işte gelişme (thriving at work) düzeyi üzerindeki etkisini incelemek ve ayrıca işte gelişme düzeyinin örneklemin demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş, veriler anket tekniği ile kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Analiz için uygun bulunan 200 anket değerlendirmeye alınmıştır. Verilerin analizi ve hipotezlerin test edilmesinde Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) kullanılmış, ayrıca demografik değişkenlere göre farklılıkları incelemek amacıyla uygun istatistiksel testlerden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçları, idealize edilmiş etki ve entelektüel teşvik boyutlarının işte gelişme üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Buna karşılık, ilham verici motivasyon boyutunun işte gelişme üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca bireysel ilgi boyutunun işte gelişme üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ancak negatif yönlü bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, işte gelişme düzeyinin cinsiyet, yaş, unvan ve mesleki deneyim değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği, eğitim düzeyine göre ise anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma bulguları, özellikle idealize edilmiş etki ve entelektüel teşvik boyutlarının yükseköğretim kurumlarında işte gelişmenin artırılmasında önemli bir role sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, bireysel ilgi ile işte gelişme arasındaki negatif ilişkinin doğasının daha iyi anlaşılabilmesi için ileri araştırmalara ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçlarına dayanarak, güveni, yaratıcı düşünmeyi ve sürekli öğrenmeyi destekleyen dönüşümcü liderlik uygulamalarının güçlendirilmesi ve bireysel ilgi uygulamalarına ilişkin faktörlerin çalışanlar üzerindeki etkilerinin daha ayrıntılı biçimde incelenmesi önerilmektedir. Bu sayede işte gelişmenin ve kurumsal performansın artırılmasına katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the impact of the dimensions of transformational leadership, namely idealized influence, inspirational motivation, intellectual stimulation, and individualized consideration, on thriving at work among the academic and administrative staff of Mardin Artuklu University. In addition, the study sought to identify differences in the level of thriving at work according to the demographic characteristics of the sample. The study adopted a quantitative research approach, and data were collected through a questionnaire using a convenience sampling technique. A total of 200 valid questionnaires were obtained and analyzed. To test the study hypotheses and analyze the data, Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM) was employed, in addition to a set of appropriate statistical tests to examine demographic differences. The findings revealed a positive and statistically significant relationship between both idealized influence and intellectual stimulation and thriving at work. In contrast, inspirational motivation did not demonstrate a significant effect on thriving at work. The results also indicated a statistically significant negative effect of individualized consideration on thriving at work. Furthermore, significant differences in the level of thriving at work were found with respect to gender, age, job title, and years of experience, whereas no significant differences were found based on educational level. The study findings confirm the importance of certain dimensions of transformational leadership in enhancing thriving at work within higher education institutions, particularly idealized influence and intellectual stimulation. The findings also highlight the need for further research to better understand the nature of the negative relationship between individualized consideration and thriving at work in higher education settings. Based on the findings, the researcher recommends strengthening transformational leadership practices that promote trust, creative thinking, and continuous learning, as well as further investigating the factors associated with individualized consideration and their effects on employees. Such efforts may contribute to enhancing thriving at work and improving organizational performance.