BRICS ülkelerinde dış ticaret ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki: 2010-2023 uygulaması
Relationship between foreign trade and economic growth in BRICS countries: 2010–2023 application
- Tez No: 1020764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, BRICS ülkelerinde dış ticaretin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini incelemektedir. Çalışma kapsamında, ihracat ve ithalatın büyüme üzerindeki rolü, dış ticaret politikalarının ekonomik kalkınmaya katkısı ve BRICS ülkelerinin küresel ticaretteki konumlarının ekonomik büyümelerine nasıl etki ettiği analiz edilecektir. BRICS ülkeleri, gelişmekte olan ekonomiler olarak küresel ticarette giderek daha önemli bir yer edinmektedir. Ancak bu ülkelerde dış ticaretin ekonomik büyümeye olan etkisi her ülke için farklı dinamiklere sahiptir. Dış ticaretin büyümeyi ne ölçüde desteklediği, hangi faktörlerin bu ilişkiyi güçlendirdiği veya zayıflattığı ve BRICS ülkelerinin sürdürülebilir büyüme açısından nasıl bir dış ticaret stratejisi izlemeleri gerektiği önemli bir araştırma problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Araştırma BRICS ülkelerinin ekonomik kalkınma süreçlerinde dış ticaretin oynadığı rolü daha iyi anlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of foreign trade on economic growth in BRICS countries. Within the scope of the research, the role of exports and imports in growth, the contribution of foreign trade policies to economic development, and how the global trade positions of BRICS countries influence their economic growth will be analyzed. As emerging economies, BRICS countries are gaining increasing importance in global trade. However, the impact of foreign trade on economic growth varies across these countries due to different national dynamics. Understanding the extent to which foreign trade supports growth, the factors that strengthen or weaken this relationship, and the foreign trade strategies BRICS countries should adopt for sustainable growth represents a significant research problem. The research aims to better understand the role of foreign trade in the economic development processes of BRICS countries.