BRICS, MIST, kırılgan beş'li kapsamında yer alan ülkelerin menkul kıymetler borsaları arasındaki kısa ve uzun dönemli etkileşime ilişkin amprik bir araştırma
An emprical study regarding the short and long term interaction among the stock exchange markets of BRICS, MIST, fragile five
  1. Tez No: 480731
  2. Yazar: AHMET ŞERBETÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT YARDIMCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Küreselleşme olgusuyla birlikte finansal serbestleşme politikaları, uluslararası yatırımların artması, iletişim ve bilgisayar teknolojilerindeki gelişmeler borsaları birbirinden ayıran engelleri neredeyse ortadan kaldırarak finansal piyasalar arasında bir bütünleşmeye sebep olmuştur. Küresel finansal sistem içerisinde benzer ekonomik özelliklere sahip ve ortaya koydukları ekonomik performansları ile dikkat çeken ülkelerden bazıları kısaca BRICS ve MIST olarak anılan Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika, Meksika, Endonezya, Güney Kore ve Türkiye ülkeleridir. BRICS ve MIST grubuna dahil olup yüksek enflasyon, zayıflayan büyüme oranları, dış ticaret açıkları, dolaylı yatırımlara olan bağımlılıkları ve 2013 yılında para birimlerinin ABD Doları karşısında aşırı değer kaybetmesi sebebiyle Brezilya, Endonezya, Güney Afrika, Hindistan ve Türkiye ülkeleri Kırılgan Beşli adıyla bu grubların içerisinden çıkan diğer bir ülke grubudur. Bu çalışmanın amacı Türkiye menkul kıymetler borsası ile BRICS, MIST ve Kırılgan Beşli kapsamında yer alan diğer ülkelerin menkul kıymetler borsalarının etkileşimini ve bu etkileşimin yönünü keşfetmektir. Menkul kıymetler borsaları arasındaki etkileşimi test etmek amacıyla veri mevcudiyetine bağlı olarak 07.06.2009-25.12.2016 dönemi için BIST100 (Türkiye), BVSP (Brezilya), MCX (Rusya), BSESN (Hindistan), SSEC (Çin), INVSAF40 (Güney Afrika), MXX (Meksika), JKSE (Endonezya) ve KOSPI (Güney Kore) endeksi haftalık kapanış verileri kullanılmıştır. Serilerin temel istatistiksel özellikleri belirlendikten sonra finansal ilişkinin tespiti için eşbütünleşme ve nedensellik testi yapılarak aralarındaki etkileşim açıklanmıştır. ADF (Augmented Dickey- Fuller) ve PP (Phillips Perron) birim kök testleri ile durağanlık analizi uygulanarak ardından tek yapısal kırılmaya izin veren Zivot-Andrews kök testi yapılmıştır. Borsalar arasındaki uzun dönemli ilişkinin varlığı Johansen eşbütünleşme testi ile açıklanmıştır. Gregory-Hansen eşbütünleşme testi yapılarak uzun dönemli ilişki yapısal kırılma ışığında değerlendirilmiştir. Ayrıca Toda-Yamamoto Granger nedensellik analizi ile etkileşimin yönü tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucu değişkenler arasında uzun dönemli ilişkiler tespit edilmiş olup BIST100 ile BVSP ve BSESN arasında çift yönlü nedensellik görülürken, INVSAF40, JKSE ve KOSPI'den BIST100 endeksi serisine doğru tek yönlü nedensellik tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the globalization phenomenon, financial liberalization policies, increased international investments, advances in communication and computer technology have almost removed the obstacles that cause the separation of stock markets and led integration between financial markets. Brazil, Russia, India, China, South Africa, Mexico, Indonesia, South Korea and Turkey which are briefly referred to as BRICS and MIST are among some of the countries that have attracted attention with their similar economic characteristics in global financial system and high economic performances. Included in BRICS and MIST groups, due to high inflation, weakening growth rates, foreign trade deficits, high dependence on indirect investments and the extreme depreciation of currencies against the US Dollar in 2013; Brazil, Indonesia, South Africa, India and Turkey are another group of countries existing aforementioned group that are also known as“Fragile Five”The purpose of this study is to explore the interaction and the direction of the interaction of the stock exchanges of Turkey and the stock exchanges of the countries that exist within the scope of BRICS, MIST and Fragile Five. Depending on the availability of data in order to test the interaction between the stock exchanges, the weekly closing data of the following indexes were handled for the period between June 7, 2009 and December 25, 2016: BIST100 (Turkey), BVSP (Brazil), MCX (Russia), BSESN (India), SSEC (China), INVSAF40 (South Africa), MXX (Mexico), JKSE (Indonesia) and KOSPI (South Korea) After the basic statistical properties of the series have been determined, in order to determine the financial relationship, the interaction among them is explained by integration and causality tests. After ADF (Augmented Dickey-Fuller) and PP (Phillips Perron) unit root tests and static analysis were done, Zivot-Andrews root test which allows single structural break was performed. The existence of a long-term relationship between stock exchanges is explained by the Johansen integration test. The long-term relationship is evaluated in the consideration of structural break by the Gregory-Hansen integration test. Besides, Toda-Yamamoto Granger causality analysis was conducted to determine the direction of the interaction. Long-term relationships were found according to the results of the analysis that were performed. Two-way causality was found among BIST100 with BVSP and BSESN; one-way causality was determined towards BIST100 from INVSAF40, JKSE and KOSPI.