Faz geçişleri civarında saçılma teorisi
Scattering theory near the phase transitions
- Tez No: 6690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TACETTİN ALTANHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi FAZ GEÇİŞLERİ CİVARINDA SAÇILMA TEORİSİ Bekir Sıtkı KANDEMİR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr.Tacettin ALTANHAN 1989, Sayfa : 66 Jüri : Prof.Dr.Erol AYGÜN Prof.Dr.Hüseyin YÜKSEL Doç.Dr.Tacettin ALTANHAN Faz geçişleri genel termodinamik sistemlerde incelendi ve düzen paramet resi, kritik üsler, kritik bölge ve faz geçişlerinin sınıflandırılması yapıldı. Makrosko- bik G-L teorisinin bazında, bir fiziksel sistemdeki düzen parametresi dalgalanmaları gözönüne alındı. Düzen parametresi dalgalanmalarının şiddeti doğrudan £ij geçirgenlik tensörünün Fourier dönüşümünün kare ortalama dalgalanmaları ile orantılı olan saçılmış ışığın anormalliklerinden sorumlu olduğu«dagosterildi. Yeni yüksek- jTc süperiletkenlerin bilinen düşük sıcaklık süperiletkenlerinkine kıyasla geniş kritik bölgeye sahip olduğu gerçeği gözönünde tutularak if) düzen paramet resi dalgalanmaları tabakalı süperiletkenlerin geliştirilmiş G-L teorisi kul lanılarak işlenmiştir. Seramik süperiletkenler T -? Tc ' ye giderken yapısal bir faz geçişine gittiklerinden dolayı düzen parametresi ve bununla bağlaşımlı fizik sel niceliklerin İare ortalama dalgalanmalarını bulma problemi çözülmüştür ve saçılmış ışığın sıcaklık bağımlılığı, saçılmış şiddet ve ?;/ 'nin Fourier dönüşümünün kare ortalama dalgalanmaları arasındaki ilişki kullanılarak elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Faz geçişleri, ışık saçılması, yüksek-Tc süperiletkenler.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis SCATTERING THEORY NEAR THE PHASE TRANSITIONS Bekir Sıtkı KANDEMİR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics SupervisonAssoc.Prof.Dr.Tacettin ALTANHAN 19S9, Page: 66 Jury: Prof.Dr.Erol AYGÜN Prof.Dr.Hüseyin YÜKSEL Assoc.Prof.Dr.Tacettin ALTANHAN Phase transitions are reviwed in general therraodynamical systems, and order parameters, critical exponents, critical region and classifiction of phase transitions are introduced. On the basis of the macroscopic G-L theory, fluctua tions of order parameters are considered in a physical system. It is also showed that fluctuations of the order parameters are responsible for the anomolies of scattered light, whose intensity is directly related to the mean-square fluctua tions of Fourier transform of permeability tensor ?;y, Taking into account the fact that new high-Tc superconductors have large critical region compared with conventional ones, fluctuations of order parameter $, which characterizes the superconducting transition, are treated by using the modified G-L theory of lay ered superconductors. Since the ceramic superconductors undergo a structural phase transition as T - ? Tc, problem of finding the mean-square fluctuations of the order parameter and the other physical quantities coupled with it is solved and the temperature evolution of the scattered light is obtained by using the relation between scattered light intensity and the mean-square fluctuations of Fourier transform of e*y. KEY WORDS : Phase transitions, light scattering, high-Tc supercon ductors.