Erişkin hastalarda kameralı ve klasik çift lümenli endobronşiyal entübasyon tüplerinin entübasyon performansına etkilerinin karşılaştırılması: Prospektif randomize çalışma
Comparison of the effects of video-assisted and conventional double-lumen endobronchial intubation tubes on intubation performance in adult patients: A prospective randomized study
- Tez No: 1020797
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SELÇUK ULUER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kameralı ve klasik çift lümenli endobronşiyal entübasyon tüplerinin klinik performanslarını karşılaştırarak entübasyonun etkinliğini ve hasta güvenliğini artırmaktır. İlk girişimde başarılı entübasyon oranı ile tüp yerleştirme ve doğrulama süreleri incelenmiştir. Ayrıca, her iki yöntemin boğaz ağrısı ve hemodinamik parametreler üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır. Çalışma, entübasyon sürecinde daha hızlı, güvenli ve konforlu bir yöntem geliştirmeye katkı sağlamayı hedeflemektedir. Yöntem: Bu prospektif randomize çalışma, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, 18 yaş üzeri, ASA I–III grubunda yer alan ve sol selektif endobronşiyal entübasyon gerektiren elektif toraks cerrahisi hastalarında yürütülmüştür. Etik kurul onayı alınmış ve çalışma Helsinki Bildirgesi'ne uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar iki gruba randomize edilmiştir: Grup 1'de kameralı çift lümenli tüp, Grup 2'de klasik çift lümenli tüp kullanılmıştır. Her iki grupta da entübasyon işlemleri belirli protokollere göre uygulanmış; laringoskopi, entübasyon, oskültasyon ve fiberoptik doğrulama süreleri ölçülmüştür. Ayrıca yaş, cinsiyet, BMI, cerrahi süresi gibi demografik ve klinik veriler ile hemodinamik parametreler (kalp hızı, sistolik ve diyastolik kan basıncı) entübasyon öncesi ve sonrası dört farklı zaman noktasında kaydedilmiştir. Çalışmada ayrıca entübasyon başarısı, boğaz ağrısı düzeyi ve toplam işlem süresi değerlendirilmiştir. Boğaz ağrısı postoperatif 24. ve 48. saatlerde skorlama yöntemiyle ölçülmüştür. Bu kapsamlı değerlendirme ile her iki entübasyon yönteminin klinik performansı ve hasta konforu karşılaştırılmıştır. Bulgular: Bu çalışmaya toplam 40 hasta dahil edilmiş; 20'sine kameralı, 20'sine klasik (kamerasız) çift lümenli endobronşiyal entübasyon tüpü uygulanmıştır. Her iki grup arasında yaş, cinsiyet, BMI, ASA skoru, cerrahi türü ve anestezi süresi gibi demografik ve klinik özellikler açısından anlamlı fark bulunmamıştır (p>0.05). Entübasyonla ilgili süreler değerlendirildiğinde, kameralı tüp kullanılan grupta laringoskopi, oskültasyon, fiberoptik doğrulama ve toplam işlem süreleri anlamlı şekilde daha kısa bulunmuştur (p<0.05). Hemodinamik parametrelerde genel olarak benzer sonuçlar elde edilmiş, yalnızca kameralı grupta indüksiyon öncesi ve sonrası 1. dakika kalp hızı daha düşük saptanmıştır (p=.045 ve p=.006). İlk entübasyon başarısı kameralı grupta %100 iken klasik grupta %75 olarak kaydedilmiş ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=.047). Ayrıca, 24. saat postoperatif boğaz ağrısı insidansı kameralı grupta anlamlı ölçüde daha düşüktür (%10 vs. %55, p=.007). Diğer komplikasyonlar açısından iki grup arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Bu bulgular, kameralı entübasyon tüpünün etkinlik, hız ve hasta konforu açısından avantaj sağladığını göstermektedir. Sonuç: Bu randomize kontrollü çalışmada, erişkin hastalarda kameralı ve klasik çift lümenli endobronşiyal entübasyon tüplerinin performansları karşılaştırılmıştır. Bulgularımız, kameralı tüplerin entübasyon sırasında sağladığı görsel rehberlik sayesinde ilk entübasyon başarısını artırdığını, laringoskopi, oskültasyon, fiberoptik bronkoskopi ve toplam yerleştirme sürelerini kısalttığını göstermiştir. Ayrıca, postoperatif 24. saatte boğaz ağrısının kameralı tüp grubunda daha düşük oranda görülmesi, entübasyon sırasında daha az travmaya yol açtığını düşündürmektedir. Bununla birlikte, hemodinamik parametreler açısından iki yöntem arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu sonuçlar, kameralı çift lümenli tüplerin hasta konforunu artırıcı ve entübasyon etkinliğini yükseltici bir seçenek olduğunu göstermektedir. Klinik uygulamalarda, kameralı tüpler özellikle deneyimi az olan anestezistler için önemli avantajlar sağlayabilir. Ancak yüksek maliyetleri, yaygın kullanımın önünde engel teşkil etmektedir. Bu nedenle, maliyet-etkinlik analizlerini de içeren daha geniş örneklemli ve çok merkezli çalışmaların yapılması önerilmektedir. Ayrıca, zor entübasyon vakaları ve uzun dönem komplikasyonların da değerlendirildiği ileri araştırmalar, bu teknolojinin klinik değerini daha kapsamlı biçimde ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the clinical performance of video-assisted and conventional double-lumen endobronchial intubation tubes in order to enhance the effectiveness of intubation and improve patient safety. The study evaluates the first-attempt success rate of intubation, as well as the duration required for tube placement and confirmation. Additionally, the effects of both methods on postoperative sore throat and hemodynamic parameters are compared. This study aims to contribute to the development of a faster, safer, and more comfortable approach to the intubation process. Methods: This prospective randomized study was conducted at Selçuk University Faculty of Medicine Hospital on patients over the age of 18, classified as ASA I–III, who required left-sided selective endobronchial intubation for elective thoracic surgery. Ethical approval was obtained, and the study was carried out in accordance with the Declaration of Helsinki. Participants were randomized into two groups: Group 1 received a video-assisted double-lumen endobronchial tube, while Group 2 received a conventional double-lumen tube. Intubation procedures in both groups followed specific protocols, and the durations of laryngoscopy, intubation, auscultation, and fiberoptic confirmation were recorded. Additionally, demographic and clinical variables such as age, gender, BMI, and surgical duration, along with hemodynamic parameters (heart rate, systolic and diastolic blood pressure), were measured at four different time points before and after intubation. The study also assessed intubation success, the incidence and severity of postoperative sore throat, and the total procedure time. Sore throat was evaluated at 24 and 48 hours postoperatively using a standardized scoring method. This comprehensive assessment aimed to compare the clinical performance and patient comfort associated with both intubation techniques. Results: A total of 40 patients were included in this study; 20 received a video-assisted double-lumen endobronchial intubation tube, while 20 received a conventional (non-video) double-lumen tube. There were no statistically significant differences between the two groups in terms of age, gender, BMI, ASA score, type of surgery, or anesthesia duration (p > 0.05). When evaluating intubation-related times, the video-assisted group showed significantly shorter durations for laryngoscopy, auscultation, fiberoptic confirmation, and total procedure time (p < 0.05). Hemodynamic parameters were generally similar between groups, with the exception of lower heart rates in the video group at pre-induction and one minute post-induction (p = .045 and p = .006, respectively). First-attempt intubation success was 100% in the video group compared to 75% in the conventional group, a statistically significant difference (p = .047). Additionally, the incidence of sore throat at 24 hours postoperatively was significantly lower in the video group (10% vs. 55%, p = .007). No significant differences were observed between the groups in terms of other complications. These findings indicate that the video-assisted intubation tube offers advantages in terms of efficiency, speed, and patient comfort. Conclusion: In this randomized controlled trial, the performance of camera-assisted and conventional double-lumen endobronchial tubes in adult patients was compared. Our findings demonstrated that the use of camera-assisted tubes, by providing continuous visual guidance during intubation, increased the first-attempt success rate and shortened laryngoscopy, auscultation, fiberoptic bronchoscopy, and total placement times. In addition, the lower incidence of postoperative sore throat at 24 hours in the camera-assisted group suggests that this technique may reduce airway trauma during intubation. However, no significant differences were observed between the two groups in terms of hemodynamic parameters. These results indicate that camera-assisted double-lumen tubes may represent a valuable option to enhance intubation efficiency and improve patient comfort. In clinical practice, camera-assisted tubes may offer particular advantages for less experienced anesthesiologists. Nevertheless, their high cost remains a barrier to widespread implementation. Therefore, further studies with larger sample sizes and multicenter designs, including cost-effectiveness analyses, are warranted. Moreover, future research evaluating difficult airway scenarios and long-term complications will help to more comprehensively define the clinical value of this technology.