Erişkin hastalarda sevofluran ve isofluran anestezilerinin kliniksel ve biyokimyasal yönlerden karşılaştırılması
  1. Tez No: 70939
  2. Yazar: ZAHİDE DOĞANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLA TÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışma, izofluran ve sevofluranın genel anestezi sırasında; kullanılan kas gevşetici miktarına, hemodinamiye, stres yanıtlarına, plazma elektrolitlerine, böbrek ve karaciğer fonksiyon testlerine, postoperatif dönemde ise sedasyon derecesine, analjezik gereksinim zaman ve miktarına etkilerini değerlendirerek karşılaştırmak amacıyla yapıldı. 42 bayan olgu (ASA I- II) 21'er kişilik 2 gruba ayrıldı (1. İzofluran grubu, 2. Sevofluran grubu). Anestezi indüksiyonunda tüm olgulara 2,5 mg/kg. propofol ve 0,1 mg/kg. veküronyum verildi. Anestezi, 1, gruba % 0.5 - % 1,5 izofluran + %30 O2+ % 70 azotprotoksit, 2. gruba % 0.5 - % 2 sevofluran + % 30 02 + % 70 azotprotoksit verilerek sürdürüldü. Tüm olgularda; kullanılan kas gevşetici miktarı, ortalama arter basıncı (OAB), nabız sayısı (NS) ve kandaki glukoz, insulin, adrenokortikotropik hormon (ACTH), alkalen fosfataz (AP), laktat dehidrogenaz (LDH), aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), gama glutamil transferaz (GGT), kan üre azotu (BUN), kreatinin (Cre), klor (CI), potasyum (K), sodyum (Na) değerleri ile postoperatif sedasyon derecesi, analjezik gereksinim zamanı ve miktarı saptanarak gruplar arası ve grup içi karşılaştırmalar yapıldı. NS değerleri, Sevofluran grubunda 120.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Biochemical and Clinical Comparison of Isoflurane and Sevoflurane Anaesthesia in Adult Patients This study was designed to evaluate total neuromuscular blocking agent dose, hemodynamic and stress response to surgery, levels of serum electrolytes, renal and hepatic function tests at preoperative, perioperative and postoperative periods during isoflurane and sevoflurane anesthesia. In addition, sedation levels, first analgesic request time and total analgesic consumption were recorded at postoperative period too. 42 female patients (ASA I-II) were randomly allocated to two groups: Group 1 (Isoflurane group) and Group 2 (Sevoflurane group). A standardised general anesthetic technique was used, consisting of propofol (2.5 mg.kg'1), vecuronium (0.1 mg.kg"1) in induction of anaesthesia and ventilation with nitrous oxide (70%) and isoflurane (0.5-1.5 %) (Group 1) or sevoflurane (0.5-2 %) (Group 2) in oxgen (30%) for maintenance. The amount of vecuronium dose, mean arterial pressure (MAP), heart rate (HR), plasma levels of glucose, insulin and adrenocorticotropic hormon (ACTH), alcalen phosphatase (AP), lactate dehidrogenase (LDH), aspartate aminotranspherase (AST), alanine aminotranspherase (ALT), gamma glutamil transpherase (GGT), blood urine nitrogene (BUN), creatinine (Cre), chlorine (CI), potasium (K), sodium (Na), postoperative sedation levels, first analgesic request time and total analgesic consumption were recorded. The results were compared both between the two groups and in the groups.