İnsan kaynakları yönetimi fonksiyonları veyapay zekâ ilişkisi : Aydın Organize Sanay Bölgesindeki işletmelerde bir uygulama
The relationship between human resource management functions and artificial intelligence: An application in enterprises located in the Aydın Organized Industrial Zone
  1. Tez No: 1020814
  2. Yazar: BAHAR GÜMÜŞ KİRSİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ODUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde dijital dönüşüm sürecinin hız kazanması ve rekabet koşullarının giderek artması, işletmelerin yönetim anlayışlarında önemli değişimlere yol açmaktadır. Bu değişim süreci, özellikle insan kaynakları yönetimi uygulamalarının daha sistematik, hızlı ve veriye dayalı biçimde yürütülmesini gerekli kılmaktadır. Bu bağlamda yapay zekâ teknolojileri, insan kaynakları yönetimi fonksiyonunın geliştirilmesinde ve dönüştürülmesinde önemli bir araç olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, yapay zekâ teknolojilerinin insan kaynakları yönetimi fonksiyonu üzerindeki etkilerini incelemek ve işletmelerin bu teknolojilere yönelik yaklaşımlarını ortaya koymaktır. Bu doğrultuda yapay zekânın işe alım, performans değerlendirme, eğitim ve geliştirme gibi temel insan kaynakları süreçlerine olan etkileri ele alınmış; işletmelerin bu teknolojileri kullanım düzeyleri ve uygulama deneyimleri incelenmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemi kapsamında yürütülmüş olup veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış mülakat tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Aydın Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren işletmelerde insan kaynakları alanında görev yapan çalışanlar oluşturmaktadır. Katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemi doğrultusunda belirlenmiş ve araştırmaya gönüllülük esasına göre dahil edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. v Araştırmanın sonuçlarına göre, yapay zekâ uygulamalarının insan kaynakları süreçlerinde kullanımının henüz sınırlı düzeyde olduğu, ancak özellikle zaman tasarrufu sağlama, operasyonel verimliliği artırma ve hata oranlarını azaltma açısından önemli katkılar sunduğu görülmüştür. Bununla birlikte yapay zekânın işe alım süreçlerinde daha objektif değerlendirmelere imkan tanıdığı, ancak insan faktörünün tamamen ortadan kaldırılmasının mümkün olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca veri güvenliği, etik sorunlar ve kurumsal uyum gereklilikleri, yapay zekâ kullanımını sınırlandıran başlıca unsurlar arasında yer almaktadır. Bu bulgular doğrultusunda, yapay zekâ teknolojilerinin insan kaynakları yönetimi süreçlerinde önemli bir dönüşüm potansiyeline sahip olduğu, ancak bu dönüşümün işletmelerin kurumsal yapısı, teknolojiye uyum düzeyi ve mevcut insan kaynakları uygulamalarına bağlı olarak farklılık gösterdiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the acceleration of the digital transformation process and the increasing intensity of competitive conditions have led to significant changes in the management approaches of organizations. This transformation process necessitates that human resources management practices be carried out in a more systematic, faster, and data-driven manner. In this context, artificial intelligence technologies have emerged as an important tool in the development and transformation of human resources functions. The main aim of this study is to examine the effects of artificial intelligence technologies on human resources functions and to reveal the approaches of organizations toward these technologies. Accordingly, the impact of artificial intelligence on core human resources processes such as recruitment, performance evaluation, training, and development has been discussed; and the level of use of these technologies by organizations, as well as their implementation experiences, have been analyzed. The research was conducted using a qualitative research method, and semi-structured interview techniques were employed during the data collection process. The study group consists of employees working in the field of human resources in organizations operating in the Aydın Organized Industrial Zone. Participants were selected through purposive sampling and included in the study on a voluntary basis. The obtained data were analyzed using content analysis. vii According to the findings of the study, the use of artificial intelligence applications in human resources processes is still limited; however, it provides significant contributions, especially in terms of saving time, increasing operational efficiency, and reducing error rates. In addition, it has been determined that artificial intelligence enables more objective evaluations in recruitment processes, although it is not possible to completely eliminate the human factor. Furthermore, data security, ethical concerns, and organizational compliance requirements are among the main factors limiting the use of artificial intelligence. In line with these findings, it is concluded that artificial intelligence technologies have a significant transformation potential in human resources management processes; however, this transformation varies depending on the organizational structure of organizations, their level of adaptation to technology, and their existing human resources practices.