Yeni kesikli-sürekli stres-dayanıklılık güvenirliliği: Bayesçi ve bayesçi olmayan sonuç çıkarımı
Bayesian and non-bayesian stress-strength reliability estimation for the poisson-transmuted record type exponential and exponential distributions
  1. Tez No: 1020844
  2. Yazar: IBRAHIM SALEH AHMED ALZORQAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, kesikli-sürekli dağılım yapıları altında stres-dayanıklılık güvenilirliği problemi ele alınmış ve bağımsız iki değişken için tanımlanan R=P(X<Y) güvenilirlik parametresinin tahmini incelenmiştir. Bu amaçla iki model değerlendirilmiştir: Poisson-dönüştürülmüş rekor tipi üstel-üstel modeli ve Poisson-Lindley-Lindley modeli. Her iki model için güvenilirlik fonksiyonu teorik olarak elde edilmiş; bilinmeyen parametreler ve R için en çok olabilirlik ve Bayesçi tahmin yöntemleri uygulanmıştır. Posterior beklenen değerlerin kapalı formda elde edilemediği durumlarda Lindley ve Tierney-Kadane yaklaşımlarından yararlanılmıştır. Ayrıca R için asimptotik ve parametrik bootstrap güven aralıkları oluşturulmuştur. Tahmin edicilerin performansları, farklı parametre değerleri ve örneklem büyüklükleri altında Monte Carlo simülasyonlarıyla karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, örneklem büyüklüğü arttıkça tahminlerin gerçek değere yaklaştığını ve hata ölçütlerinin azaldığını göstermiştir. Genel olarak Bayesçi yaklaşımların özellikle küçük ve orta örneklemlerde etkili sonuçlar verdiği belirlenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında, lösemi hastalarının remisyon sürelerinden oluşan gerçek bir veri seti analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, önerilen modellerin kesikli-sürekli stres-dayanıklılık güvenilirliğinin modellenmesinde uygulanabilir ve yorumlanabilir sonuçlar sunduğunu göstermiştir. Böylece çalışma, güvenilirlik mühendisliği, biyometri ve uygulamalı istatistik alanları için kullanılabilecek kapsamlı bir yöntemsel çerçeve ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the stress-strength reliability problem is investigated under discrete-continuous distributional structures, and the estimation of the reliability parameter defined for two independent random variables is examined. For this purpose, two compound models are considered: the Poisson- Transmuted Record Type Exponential and Exponential model and the Poisson-Lindley and Lindley model. For both models, the reliability function is derived theoretically, and maximum likelihood and Bayesian estimation methods are applied to estimate the unknown parameters and the reliability measure. In cases where posterior expectations cannot be obtained in closed form, Lindley's approximation and the Tierney-Kadane approximation are employed. In addition, asymptotic confidence intervals and parametric bootstrap confidence intervals are constructed for the reliability parameter. The performances of the proposed estimators are compared through Monte Carlo simulation studies under different parameter values and sample sizes. The results show that, as the sample size increases, the estimates approach the true value and the error measures decrease. Overall, Bayesian approaches are found to provide effective results, particularly for small and moderate sample sizes. In the application part of the study, a real data set consisting of remission times of leukemia patients is analyzed. The empirical findings indicate that the proposed models provide applicable and interpretable results for modeling discrete-continuous stress-strength reliability. Thus, the study presents a comprehensive methodological framework that can be used in reliability engineering, biometry, and applied statistics.