Son 10 yılda otopsi ile ilgili yapılan yayınların veri madenciliği yöntemi ile bibliyometrik, içerik ve otopsi protokollerine uyum açısından analizi
Bibliometric and content analysis of publications on autopsy over the last decade using data mining methods, wi̇th an evaluation of compliance with autopsy protocols
- Tez No: 1020856
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÜNÜVAR GÖÇEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada son 10 yılda adli otopsi ile ilgili yayımlanan tüm yayınların veri madenciliği yöntemi ile irdelenmesi, otopsi temalı yayınların yapısı ve içeriği gibi, araştırmada kullanılan toplam yirmi örüntü modeline göre büyük veri analizini yaparak alandaki öncüleri, yayın ve içerik yönelimleri ile alan araştırmalarında hangi yönlerin eksik kaldığını tespit ederek adli tıp alanına katkı sunmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamında 2015–2024 yılları arasında Web of Science'ta otopsi alanında yayımlanmış yayınlar sınıflandırılarak bir büyük veri seti haline getirilmiş; ardından, bu veri seti veri madenciliği programlarında analiz edilmiş ve elde edilen bulgular histogramlar halinde sunularak yorumlanmıştır. Bulgular: Toplam olarak 2431 adet bilimsel yayın verisinden bir büyük veri kümesi oluşturulmuştur. Bu veri kümesindeki yayınlar arasında en üretken ülkenin Japonya olduğu; en çok yayının American Journal of Forensic Medicine and Pathology dergisinde yayınlandığı; 2021 yılının, yayın yapılan yıllar arasında en üretken olunan yıl olduğu; araştırmalarda, yoğun olarak Histopatolojik incelemelere değinildiği tespit edilmiştir. Sonuç: Otopsi alanındaki bilimsel üretimin yapısal özellikleri ortaya konmuş; küresel adli tıpta histopatolojik ve makroskopik incelemeler kesintiye uğramadan devam ederken otopsi incelemesi yayınlarında deneysel sonuçların az olduğu görülmüştür. Çalışmadaki yöntem, büyük veri kümesinde veri madenciliği ile adli tıp incelemeleri ve karşılaştırmaları yaparak anlamlı çıkarımlara ulaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this thesis, the articles in autopsy field published in the last decade have been aimed to analyze with the patterns of article types, article content, totally twenty models by data mining for to contribute to the forensic medicine literature. Materials and Methods: The articles written within the years of 2015-2024 period the articles and published by Web of Science platform are selected and brought to a big data set. Then the data set has been analyzed by the data mining softwares. The obtained results has been presented as histograms, and comments. Results: The data set that is a big data, is organized with totally 2431 scientific articles. The-at is that Japan is the most productive country; and the article were published mostly in the Journal of American Journal of Forensic Medicine and Pathology; the most productive year was 2021; histopathological contents are that are extensively the first content in all of them. Conclusion: In the thesis, the structural features of scientifical publications in the field of autopsy have been put forth; while histopathological and macroscopic investigations in globally forensic medicine continually keeps on without any interrupt, on the other hand the number of experimental studies within autopsy-related publications remains limited. The method of this study has been made whom related to the field to approach getting meaningful results from a big data set by making data mining as doing forensic medicine investigations and comparisons.