Sep2 and sep5 coordinate membrane and cytoskeletal dynamics in drosophila melanogaster
Sep2 ve sep5'in drosophıla melanogaster'de membran ve hücre iskeleti dinamiklerinin koordinasyonundaki rolü
- Tez No: 1020876
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÇELİK FUSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kısmi olarak işlevsel örtüşme gösteren hSEPT6 alt grubu üyeleri Sep2 ve Sep5 başta olmak üzere septinlerin, Drosophila melanogaster'da membran organizasyonu, hücre iskeleti dinamikleri ve hücresel mimarinin koordinasyonundaki rollerini araştırmayı amaçlamaktadır. Septin fonksiyonunu nöronal ve nöronal olmayan dokular boyunca analiz ederek, septinlerin hücresel organizasyonu alt hücresel yapılardan organizma davranışına kadar nasıl düzenlediğini tanımlamak hedeflenmektedir. Bu amaçla, septin lokalizasyonu larval tükürük bezi, merkezi sinir sistemi, nöromüsküler kavşak ve kültüre edilmiş Drosophila S2 hücrelerinde karakterize edilmekte; özellikle izoformlara özgü dağılım ve Rab-pozitif membran trafiği kompartımanlarıyla ilişkileri incelenmektedir. Ardından, Sep2 ve Sep5 tek ve çift mutantları analiz edilerek septin kaybının epitel organizasyonu, bağlantı bütünlüğü, çekirdek konumlanması, üç boyutlu doku mimarisi, motor akson organizasyonu, presinaptik ve postsinaptik organizasyon, sinaptik vezikül geri dönüşümü ve larval lokomosyon üzerindeki etkileri belirlenmektedir. Buna paralel olarak, septinlerin hücre iskeletiyle etkileşimleri, özellikle mikrotübül organizasyonu ve asetilasyonu odağında incelenmektedir. Endojen Sep2::GFP, Sep5::GFP ve hSEPT11::HA kullanılarak yapılan kurtarma deneyleri, septinlere bağlı hücre iskeleti organizasyonu, presinaptik yapı, FM1-43 alımı ve davranış fenotiplerinin düzeltilip düzeltilemeyeceğini değerlendirerek hem fonksiyonel özgüllüğü hem de evrimsel korunmuşluğu test etmektedir. Son olarak, RNA dizileme yöntemi septin kaybıyla ilişkili transkripsiyonel değişiklikleri belirlemek için kullanılmakta; miniTurbo etiketli septin konstruktları ise gelecekte septinlerle ilişkili etkileşim ortaklarının tanımlanmasına yönelik araçlar olarak oluşturulmaktadır. Birlikte, bu çalışma septinlerin in vivo koşullarda membran trafiği, hücre iskeleti düzenlenmesi, sinaptik işlev ve davranışı nasıl koordine ettiğine dair bütüncül bir anlayış sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the roles of septins, particularly Sep2 and Sep5, members of the hSEPT6 subgroup with partially redundant functions, in coordinating membrane organization, cytoskeletal dynamics, and cellular architecture in Drosophila melanogaster. By analyzing septin function across neuronal and non-neuronal tissues, this study aims to define how septins regulate cellular organization from subcellular structures to organismal behavior. To achieve this, we characterize septin localization in the larval salivary gland, central nervous system, neuromuscular junction, and cultured Drosophila S2 cells, with emphasis on isoform-specific distribution and association with Rab-positive membrane trafficking compartments. We then analyze Sep2 and Sep5 single and double mutants to determine how septin loss affects epithelial organization, junctional integrity, nuclear positioning, three-dimensional tissue architecture, motor axon organization, presynaptic and postsynaptic organization, synaptic vesicle recycling, and larval locomotion. In parallel, we investigate septin interactions with the cytoskeleton, focusing on microtubule organization and acetylation. Rescue experiments using endogenous Sep2::GFP, Sep5::GFP, and hSEPT11::HA assess whether septin-dependent defects in cytoskeletal organization, presynaptic structure, FM1-43 uptake, and behavior can be restored, thereby testing both functional specificity and evolutionary conservation. Finally, RNA sequencing is used to identify transcriptional changes associated with septin loss, while miniTurbo-tagged septin constructs are generated as tools for future identification of septin-associated interaction partners. Together, this work aims to provide an integrated understanding of how septins coordinate membrane trafficking, cytoskeletal regulation, synaptic function, and behavior in vivo.