Kedilerde bupivakain ile epidural anestezinin kızıl ötesi kamera ve SEP ile tayini
Confirmation of epidural anesthesia with bupivacaine in cats by infrared thermographic inagining and SEP
  1. Tez No: 885304
  2. Yazar: MUAMMER AYBERK KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞENGÖZ ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada epidural anestezinin başarısını doğrulamak amacıyla elektromiyografi ve kızılötesi termografi'nin kullanılabilirliği test edilmiştir. Çalışmanın materyalini Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesine ovariohisterektomi ve kastrasyon için getirilen, ASA sınıflandırmasına göre I. sınıfta yer alan ve klinik muayenesinde arka ekstremite, omurga kırığı ve kardiyovasküler bir hastalık tespit edilmeyen 20 adet, ortalama 3.4 yaşında ve ortalama 3,5 kg aralığında melez kedi kullanılıp, kediler deney ve kontrol grubu olmak üzere 2 gruba rastgele ayrılmıştır. Kediler entübe edilerek, sevofluran ile inhalasyon anestezisine alındı. Termografilerin alınabilmesi için arka ekstremitelerde 5 bölge (Bilateral lateral tibia, bilateral lateral femur, sakroiliyak) traş edildi. Epidural anestezi öncesi L7-S1, L6-L7, L6-L5 ve L5-L4 aralıklarından somatosensoriyel uyarılmış potansiyel kayıtları alındı. Çalışmada kullanılan kedilerin epidural enjeksiyon öncesinde, yüzey sıcaklıklarının ölçüleceği bölgelerin net görülebildiği 50 cm mesafeden kızılötesi termografik görüntü ve rektal sıcaklık değerleri kaydedildi. Asepsi ve antisepsiyi takiben lumbosakral bölgeden epidural boşluğa deney grubunda %0,5 bupivakain, kontrol gurubunda ise salin enjeksiyonu yapıldı. Her kediden enjeksiyon sonrası 5 dakika ara ile 30 dakika boyunca (0.dk, 5.dk, 10.dk, 15.dk, 20.dk, 25.dk ve 30.dk) kızılötesi termogram ve rektal sıcaklık değerleri kaydedildi. Son kızılötesi termografi kaydedildikten sonra epidural sonrası somatosensoriyel uyarılmış potansiyel kaydı alındı. Rektal sıcaklık değerleri bütün kedilerde anestezi süresi boyunca kademeli olarak azalmıştır ve grupların kendi aralarında bir fark gözlemlenmemiştir. Epidural anestezik olarak %0,5 bupivakain uygulaması yapılan 10 kedinin, epidural salin uygulanan 10 kediye göre potansiyel sürelerinde azalma, latans değerlerinde yükselme kaydedilmiştir. İstatistik olarak anlamlı değerlere sahip olmasına rağmen amplitüd değerleri klinik olarak anlamlı bulunmamıştır. İki gruptanda epidural enjeksiyon öncesi ve epidural enjeksiyonu takiben 5 dakika ara ile alınan kızılötesi termogramlarda da klinik ya da istatislik olarak anlamlı bir ısı değişim farkı gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the usability of electromyelography and infrared thermography was tested to confirm the success of epidural anesthesia. The material of the study was 20 2-5 years old and 3-4 kg mongrel cats, which were brought to Burdur Mehmet Akif Ersoy University Faculty of Veterinary Medicine Animal Hospital for ovariohysterectomy and castration, were in class I according to ASA classification, and no hind limb or spine fracture and cardiovascular disease were detected in the clinical examination, and the cats were randomly divided into 2 groups as experimental and control groups. Cats were intubated and placed under inhalation anesthesia in the anesthesia device. SEP recordings were obtained from L7-S1, L6-L7, L6-L5 and L5-L4 intervals before epidural injection. Before epidural injection, infrared thermographic images and rectal temperature were taken from a distance of 50 cm where the areas where surface temperatures were to be measured were clearly visible. Following asepsis and antisepsis, 0.5% bupivacaine in the experimental group and saline in the control group were injected from the lumbosacral region. Infrared thermograms and rectal temperature were taken from each cat 7 times (0.min, 5.min, 10.min, 15.min, 20.min, 25.min and 30.min) for 30 minutes at 5 min intervals after injection. After the last infrared thermogram was recorded, post-epidural SEP was recorded. Rectal temperature values decreased gradually in all cats throughout the anesthesia period and no difference was observed between the groups. A decrease in potential duration and an increase in latency values were recorded in 10 cats with epidural 0.5% bupivacaine administration compared to 10 cats with epidural saline administration. Although there were only statistically significant values , the amplitude values were not found to be kinetically significant. No clinically or statistically significant difference was observed in the infrared thermograms taken before epidural injection and 5 minutes after epidural injection in both groups.