Tedavi başlanmamış tiroid hastalarında sinir iletileri, median SUP ve göz kırpma refleksi
Nerve conduction studies, median SEP and blink reflex in untreated thyroid disease
  1. Tez No: 141845
  2. Yazar: GÜLBÜN ASUMAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER US
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Neurology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
1. ÖZET TEDAVİ BAŞLANMAMIŞ TİROİD HASTALARINDA SİNİR İLETİLERİ, MEDİAN SUP VE GÖZ KIRPMA REFLEKSİ Bu çalışmanın amacı; yeni tanı almış, henüz tedaviye başlanmamış olan tiroid hastalarındaki periferik ve santral sinir sistemi etkileniminin araştırılmasıdır. Çalışmaya periferik ve santral sinir sistemini etkileyecek başka bir hastalığı olmayan 22 hipotiroidili, 13 hipertiroidili olmak üzere toplam 35 hasta alınmıştır. Elektrofizyolojik inceleme olarak; tek taraflı (sağ) üst ve alt ekstremitede sinir iletimleri, median uyarımlı somatosensoriyel uyandırılmış potansiyeller (SUP), iki taraflı göz kırpma refleksi çalışılmıştır. Yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 30 sağlıklı birey kontrol grubu olarak alınmış, sonuçlar karşılaştırılmıştır. Sinir iletiminde; motor sinirlerin distal latans, birleşik kas aksiyon potansiyel (BKAP) amplitüdü, ileti hızı, minumum F-dalga latansı; duysal sinirlerin distal latans, duysal sinir aksiyon potansiyel (DAP) amplitüdü, ileti hızı değerlendirilmiştir. Median SUP tetkikinde; kortikal N20 ve P25 potansiyellerinin latansları incelenmiştir. Göz kırpma refleksinde ise bilateral R1, R2 ve kontralateral R2 potansiyellerinin latans ve süreleri değerlendirilmiştir. Hipotiroidi hasta grubunda; en fazla etkilenen sinir median motor ve duysal sinirlerdi. Ayrıca ulnar DAP amplitüdünde düşme de belirgindi. Karpal tünel sendromu (KTS) bu grupta daha fazla (%50) idi. Ilımlı düzeyde (%8-9) sensorimotor polinöropati vardı. Hipertiroidide ise nispeten polinöropati daha fazla (%15,4) idi ve sural nöropati ön plandaydı (%23,1). Median, ulnar DAP amplitüdünde düşme, tibial sinir ileti hızında yavaşlama, sural sinir distal latansında uzama ve DAP amplitüdünde düşme de belirgindi. SUP incelemesinde P25 latans uzaması en belirgin patolojik bulguydu ve hipotiroidide %45,45, hipertiroidide ise %38,46 oranında görülmekteydi. Göz kırpma refleksinde ise ipsi-kontralateral R2 süresindeki uzama en fazla rastlanan anormallikti ve bu da hipotiroidide %36,36, hipertiroidide %23,07 oranında görülmekteydi.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY NERVE CONDUCTION STUDIES, MEDIAN SEP AND BLINK REFLEX IN UNTREATED THYROID DISEASES The purpose of this study was to investigate the electrophysiological changes in the peripheral and central nervous system in recently diagnosed subclinical thyroid disease patients before any treatment. This study included 22 patients with hypothyroidism and 1 3 patients with hyperthyroidism who had no other disease which could affect peripheral or central nervous system. We performed nerve conduction studies, median nevre somatosensorial evoked potentials and blink reflex studies in 35 patients and 30 age and gender matched controls. Distal latency, compound muscle action potential amplitude, nerve conduction velocity, minumum F-latency were recorded in the motor nerve conduction studies, distal latency, sensorial nerve action potential amplitude, nerve conduction velocity were recorded in the sensorial nerve conduction studies and cortical N20-P25 potential latencies were recorded during the median somatosensorial evoked potential study. Bilaterally R1, R2 and contralateral^ R2 potentials were evaluated during the blink reflex studies. In the subclinical hypothyroid patients median motor and sensorial nerves were the most commonly affected nerves with carpal tunnel syndrom being positive in 54,5 % of these patients. Sensorimotor polyneuropathy was find in 8-9% of subclinical hypothyroid patients while this ratio was 15,38% in subclinical hyperthyroid patients. Sural neuropathy was found in 23,07% of subclinical hyperthyroid patients. A decrease in median, ulnar and sural sensorial nerve action potential amplitudes and tibial motor nerve conduction velocities were the other findings in this group. During the median nerve SEP studies the most common pathological finding in all patients was an increase in P25 cortical latency. This was found in 45,45% of the patients with subclinical hyperthyroidism. The most common finding during the blink reflex studies was an increase in ipsi- contralateral R2 latency and this was more common in the patients with subclinical hypothyroidism.