Python tabanlı veri madenciliği yöntemleri ile müşteri memnuniyetinin karşılaştırmalı analizi: Algoritma performanslarının incelenmesi
Comparative analysis of customer satisfaction using python-based data mining methods: An examination of algorithm performance
  1. Tez No: 1020881
  2. Yazar: YAĞMUR KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ETİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının temel problemi, e-ticaret platformlarında müşteri memnuniyetini etkileyen unsurların çok boyutlu ve karmaşık bir yapıya sahip olması nedeniyle, geleneksel analiz yöntemlerinin bu ilişkileri yeterince ortaya koymakta sınırlı kalabilmesidir. Özellikle kullanıcı yorumları, puanlamalar, fiyat bilgileri ve ürün değerlendirmeleri gibi büyük hacimli verilerin manuel olarak analiz edilmesi hem zaman almakta hem de nesnel sonuçlar elde edilmesini zorlaştırmaktadır. Bu problem doğrultusunda çalışmada, Python tabanlı veri madenciliği ve metin madenciliği yöntemleri kullanılarak müşteri memnuniyetinin daha doğru ve sistematik biçimde analiz edilmesi hedeflenmiştir. Ayrıca farklı makine öğrenmesi algoritmalarının performanslarının karşılaştırılmasıyla, müşteri memnuniyetinin tahmin edilmesinde en başarılı yöntemin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, Python tabanlı veri madenciliği ve metin madenciliği yöntemleri kullanılarak müşteri memnuniyetinin karşılaştırmalı analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, e-ticaret platformundan elde edilen kullanıcı yorumları, puanlamalar ve ürün bilgileri üzerinden müşteri memnuniyetini etkileyen faktörler incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, farklı makine öğrenmesi algoritmalarının müşteri memnuniyetini tahmin etme performanslarını karşılaştırmak ve hangi algoritmanın daha başarılı sonuçlar verdiğini ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında Kaggle platformundan elde edilen e-ticaret veri seti kullanılmıştır. Veri setinde yer alan ürün fiyatı, indirim oranı, kullanıcı puanı, değerlendirme sayısı ve kullanıcı yorumları gibi değişkenler analiz edilmiştir. Veri ön işleme sürecinde eksik verilerin giderilmesi, aykırı değer analizi, veri dönüştürme işlemleri ve metin temizleme aşamaları gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, Karar Ağacı, Rastgele Orman, K-En Yakın Komşu ve Çok Katmanlı Algılayıcı algoritmaları kullanılmıştır. Modellerin performansları doğruluk, kesinlik, duyarlılık, F1 skoru gibi ölçütler üzerinden değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda hangi algoritmanın en yüksek performansı gösterdiği ve müşteri memnuniyetinin tahmin edilmesinde diğer algoritmalara kıyasla daha başarılı sonuçlar ürettiği belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main problem addressed in this thesis is that the factors affecting customer satisfaction on e-commerce platforms have a multidimensional and complex structure, which may limit the ability of traditional analysis methods to sufficiently reveal these relationships. In particular, the manual analysis of large-scale data such as user reviews, ratings, price information, and product evaluations is both time-consuming and may make it difficult to obtain objective results. In line with this problem, the study aims to analyze customer satisfaction more accurately and systematically by using Python-based data mining and text mining methods. In addition, by comparing the performances of different machine learning algorithms, the study seeks to determine the most successful method for predicting customer satisfaction. In this study, a comparative analysis of customer satisfaction was conducted using Python-based data mining and text mining methods. The research examined the factors affecting customer satisfaction through user reviews, ratings, and product information obtained from an e-commerce platform. The main objective of the study is to compare the performance of different machine learning algorithms in predicting customer satisfaction and to identify which algorithm produces more successful results. Within the scope of the research, an e-commerce dataset obtained from the Kaggle platform was used. Variables included in the dataset, such as product price, discount rate, user rating, number of reviews, and user comments, were analyzed. During the data preprocessing stage, missing data handling, outlier analysis, data transformation procedures, and text cleaning processes were carried out. In the study, Decision Tree, Random Forest, K-Nearest Neighbors, and Multilayer Perceptron algorithms were used. The performances of the models were evaluated based on metrics such as accuracy, precision, recall, and F1 score. In line with the findings obtained, the study aimed to determine which algorithm demonstrated the highest performance and produced more successful results compared to the other algorithms in predicting customer satisfaction.