Türkiye'deki görme yetersizliği olan müzik öğretmeni adaylarının öğrenim sürecinde yaşadığı güçlüklerin incelenmesi
Investigation of the difficulties experienced by music teacher candidates with visual impairment in their educational process in Turkey
- Tez No: 1020884
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN RABİA HAMZAOĞLU BİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki görme yetersizliği olan müzik öğretmeni adaylarının öğrenim süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, öğrencilerin ders içi ve ders dışı süreçlerdeki deneyimleri, fiziki koşullara uyumları, Braille nota okuryazarlığı düzeyleri ve dijital ile sosyal platformlardaki yeterlilikleri açısından ele alınmıştır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı kapsamında yürütülmüş olup veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye'deki üniversitelerin müzik öğretmenliği programlarında öğrenim gören görme yetersizliği olan öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği ile belirlenmiş; en az %70 oranında görme yetersizliğine sahip olan ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden toplam 12 müzik öğretmeni adayı araştırma kapsamına alınmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan ve uzman görüşleri doğrultusunda son hâli verilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla telefon görüşmeleri yoluyla toplanmıştır. Elde edilen ses kayıtları yazılı hâle getirilmiş ve veriler tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, görme yetersizliği olan müzik öğretmeni adaylarının öğrenim süreçlerinde özellikle görsel materyallere erişim, betimleyici anlatım ve dokunsal materyal eksikliği nedeniyle ders içi öğrenim süreçlerinde güçlükler yaşadıklarını göstermektedir. Ders dışı süreçlerde sınav düzenlemeleri, performans değerlendirmeleri ve sahne deneyimleri öğrenciler için ek güçlükler oluşturmaktadır. Ayrıca fiziki koşulların erişilebilir olmaması, öğrencilerin bağımsız hareket etmelerini ve öğrenim ortamlarına katılımlarını sınırlandırmaktadır. Braille nota okuryazarlığı ve dijital araçlara erişim düzeyleri ise öğrenciler arasında farklılık göstermekte ve bu durum öğrenme süreçlerini doğrudan etkilemektedir. Elde edilen bulgular, benzer konularda gerçekleştirilen uluslararası araştırmaların sonuçlarıyla uyum içindedir. Araştırma sonuçları, görme yetersizliği olan müzik öğretmeni adaylarının öğrenim süreçlerinde karşılaştıkları güçlüklerin azaltılabilmesi için öğretim yöntemlerinin çeşitlendirilmesi, erişilebilir materyallerin artırılması ve kurumsal desteklerin sistematik hâle getirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the learning processes of music teacher candidates with visual impairments in Turkey. The study examines students' experiences in classroom and extracurricular activities, their adaptation to physical conditions, their Braille music literacy levels, and their proficiency in digital and social platforms. The research was conducted using a qualitative research approach, employing semi-structured interviews as the data collection method. The population of the study consists of students with visual impairments enrolled in music teacher training programs at universities in Turkey. The sample was determined using the criterion sampling technique, one of the purposive sampling methods; a total of 12 music teacher candidates with at least 70% visual impairment who voluntarily agreed to participate in the study were included in the research. Data were collected via telephone interviews using a semi-structured interview form prepared by the researcher and finalized based on expert opinions. The audio recordings obtained were transcribed, and the data were analyzed using thematic analysis. Research findings indicate that prospective music teachers with visual impairments experience difficulties in their learning processes, particularly due to a lack of access to visual materials, descriptive narration, and tactile materials during classroom learning. Outside of class, exam arrangements, performance evaluations, and stage experiences create additional challenges for students. Furthermore, inaccessible physical conditions limit students' independent movement and participation in learning environments. Braille literacy and levels of access to digital tools vary among students, directly affecting their learning processes. The findings are consistent with the results of international studies conducted on similar topics. The research results reveal that in order to reduce the difficulties encountered by music teacher candidates with visual impairments in their learning processes, teaching methods should be diversified, accessible materials should be increased, and institutional support should be systematized.