Egzersiz çalışmalarının kadınların beden algısı üzerindeki etkisinin incelenmesi
The effect of exercise programs on women's body image
  1. Tez No: 1020900
  2. Yazar: GİZEM NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT SADIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, egzersiz çalışmalarının kadınların beden algısı üzerindeki etkisini incelemektir. Kadınlara yönelik olarak uygulanan 12 haftalık grup temelli fonksiyonel egzersiz programının kadınların beden algısı üzerindeki etkisini çok boyutlu bir çerçevede değerlendirmektir. Araştırma kapsamında Kadın Beden Algısı Ölçeği (KBAÖ) geliştirilmiş ve pozitif beden algısı, toplumsal algıya duyarlılık ve sağlıkla ilgili beden algısı alt boyutları üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Yarı deneysel desenle yürütülen çalışmada, deney ve kontrol gruplarının ön test–son test ölçümleri karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular, deney grubunda tüm alt boyutlarda anlamlı grup içi artışlar olduğunu, kontrol grubunda ise anlamlı bir değişim gözlenmediğini göstermiştir. Gruplar arası son test karşılaştırmalarında yalnızca sağlıkla ilgili beden algısı alt boyutunda deney grubu lehine anlamlı fark saptanmıştır. Sonuçlar, egzersizin kadınların beden algısını yalnızca estetik görünüm üzerinden değil; sağlık, işlevsellik ve öz-yeterlilik ekseninde yeniden yapılandırabildiğini ortaya koymakta ve egzersiz temelli müdahalelerin algısal ve psikososyal kazanımlar sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis study is to examine the effect of a 12-week group-based functional exercise programme for women on their body image within a multidimensional framework. Within the scope of the research, the Women's Body Image Scale (WBIS) was developed and evaluated across the subdimensions of positive body image, sensitivity to social perception, and health-related body image. The study, conducted using an experimental design, compared pre-test and post-test measurements of the experimental and control groups. The findings showed that there were significant intra-group increases in all subdimensions in the experimental group, while no significant change was observed in the control group. In the post-test comparisons between groups, a significant difference in favour of the experimental group was found only in the health-related body image subdimension. The results reveal that exercise can restructure women's body image not only in terms of aesthetic appearance but also in terms of health, functionality, and self-efficacy, and show that exercise-based interventions can provide perceptual and psychosocial gains.