Spor çalışanlarında egzersiz yarar ve engel algılarının incelenmesi
Studying the exercise benefit and barrier perceptions in sports employees
  1. Tez No: 453030
  2. Yazar: SEYİT AHMET KOCACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor çalışanlarında egzersiz yarar ve engel algılarının incelenmesidir. Araştırmaya Antalya ilinde Beden Eğitimi ve Spor Alanında çalışan, Milli Eğitime bağlı Özel ve Devlet Okullarında çalışan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri ile Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğünde çalışan Antrenörler ve Spor Eğitim Uzmanlarından oluşan toplam 200 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların egzersiz yarar ve engel düzeylerini belirlemek için Sechrist, Walker ve Pender (1987) tarafından geliştirilen, Ortabağ (2009) tarafından Türkçe geçerliliği ve güvenirliği yapılan Egzersiz Yarar/Engel Ölçeği (Exercise Benefits/Barriers Scale) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirmesinde frekans analizi, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi ( t testi ) , ANOVA testi kullanılmıştır. Sonuç olarak; Spor çalışanlarının, medeni durum, çalışma süresi, yeterli beslenme ve egzersiz yapma değişkenlerine göre egzersiz yarar/engel algısının anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Egzersiz engel algısı evli bireylerde düşük değerde iken evli olmayan bireylerin yüksek değerde olduğu belirlenmiştir. Spor çalışanlarının, yaş, cinsiyet, kıdem yılı, eğitim durumu, çalışma süresi, çocuk sahibi olma, sigara kullanma, spor yapma, ailede spor yapma durumu ve serbest zaman aktiviteleri gibi değişkenlere bağlı egzersiz yarar / engel algısının anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Fakat egzersiz engel algısının cinsiyet değişkenine göre ortalama değerlerine baktığımızda, kadınların egzersiz engel algısının erkeklerden daha yüksek olduğu görülmektedir. Ayrıca çalışma süresindeki artış engel algısı değerlerinin yükselmesine neden olmaktadır. Spor çalışanlarının egzersiz yarar/engel algısını bazı kişisel özelliklerin etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the exercise benefit and barrier perceptions in sports employees. Total 200 persons have participated in the study as volunteers comprised of Physical Training and Sports Teachers working in Private and State Schools connected to the Ministry of National Education working in the field of Physical Training and Sports in Antalya province and Trainers and Sports Training Experts working in the Youth Services and Sports Directorate. The Exercise Benefits/Barriers Scale developed by Sechrist, Walker and Pender (1987), Turkish validation and reliability of which has been made by Ortabağ (2009) has been used to determine the exercise benefit and barrier levels of the participants. Frequency analysis, significance test (t test) of the difference between two averages, ANOVA test have been used in evaluating the data. As a conclusion; It has been detected that the exercise benefit/barrier perception of sports employees exhibit significant difference according to variables of civil status, duration of work, adequate nutrition and taking exercise. While exercise barrier perception is at low value in married individuals, it has been detected that this is at high value in unmarried individuals. It has been detected that the exercise benefit / barrier perception of sports employees hasn't exhibited significant difference depending on variables such as, age, gender, seniority years, education level, working time, having children, being a smoker, doing sports, doing sports condition in the family and leisure. However, when we look at the mean values of exercise barrier perception by gender variable, it is being seen that women's exercise barrier perception is higher than those of men. Moreover, increase in the working time is causing the barrier perception values to rise. It has been detected that the sports employees' exercise benefit/barrier perception is being affected by some personal particularities.