STK'ların 7 Ekim savaşında Gazze'ye ulaştırdığı insani yardımlar: İHH örneği
Humanitarian aid delivered by NGOs to gaza during the October 7 war: The example of İHH
- Tez No: 1020954
- Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma İHH'nın Türkiye genel merkezinde 7 Ekim 2023 savaşında Gazze'ye yaptığı insani yardım çalışmasında görev alan çalışanların, Gazze'ye ulaştırdığı insani yardım müdahalelerine ilişkin deneyimlerini ve değerlendirmelerini tespit etmektedir. Ayrıca sosyal hizmet uygulamaları temelinde savaş ve sosyal hizmetin yeri ve önemini ortaya koyarak savaş sürecinde yürütülmesi gereken sosyal hizmet müdahale planları oluşturmak amaç edinilmiştir. Bu amaçla yapılan araştırmada elde edilen veriler çerçevesinde savaş ve sosyal hizmet müdahalesinin niteliği ve uygulanabilirliğini ortaya koymaktır. Çalışmanın amacı doğrultusunda nitel araştırma yöntemi kullanılmış, amaçlı örneklem tekniğiyle katılımcılara ulaşılarak derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Yapılan görüşmelerin bulguları MAXQDA programına işlenerek verilerden temalar oluşturulmuştur. Bulgular ekseninde araştırmanın temaları düzenlenerek MAXQDA programında haritalandırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda savaş ve sosyal hizmete dair çalışmaların yok denecek kadar az olduğu ve daha kapsamlı çalışmalar yapılması gerektiği anlaşılmıştır. Ayrıca savaş durumunda sosyal hizmet müdahalelerinin belirlenmesi, planlamanın ve koordinasyonun sağlanması ve savaş bölgesinde görev yapan sosyal çalışmacıların mesleki bilgi ve beceri eksikliklerinin giderilmesi, güvenlik tehlikesi ve yaşanan krizin büyüklüğünden dolayı daha kapsamlı ve profesyonel eğitimlerle müdahale modeli geliştirilmesi gerektiği saptanmıştır. Araştırma sonucunda sosyal hizmet disiplininde savaş ve sosyal hizmete dair bilgi ve beceri eksikliğinin giderilmesi için savaş sahasında sosyal çalışmacıların daha etkin müdahale yapması için daha nitelikli eğitimler alarak müdahale gerçekleştirmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study identifies the experiences and evaluations of IHH personnel who participated in humanitarian aid efforts in Gaza from their headquarters in Turkey during the October 7, 2023 war. It also aims to reveal the place and importance of war and social work based on social work practices, and to create social work intervention plans that should be implemented during wartime. The research aims to reveal the nature and applicability of war and social work interventions based on the data obtained. In line with the study's objective, a qualitative research approach was used, and in-depth interviews were conducted with participants using purposive sampling. The findings of the interviews were processed using the MAXQDA program, and themes were created from the data. Based on the findings, the research themes were organized and mapped in the MAXQDA program. The research results indicate that studies on war and social work are extremely scarce and that more comprehensive studies are needed. Furthermore, it has been determined that in wartime, social work interventions need to be identified, planned, and coordinated, and that the professional knowledge and skill deficiencies of social workers serving in war zones need to be addressed. This is due to the security risks and the magnitude of the crisis, and interventions need to be developed through more comprehensive and professional training. As a result of the research, it is recommended that, in order to address the knowledge and skill deficiencies regarding war and social work within the social work discipline, social workers serving in war zones should receive more qualified training to conduct more effective interventions in the field.