Yetişkinlere yönelik resimli kitaplarda doku kullanımı
The role of texture in illustrated books for adults
  1. Tez No: 1020955
  2. Yazar: FEYZA TÜNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. ÖZDEN PEKTAŞ TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
Özet
Geleneksel olarak çocuk edebiyatıyla özdeşleşen resimli kitaplar, son yıllarda yetişkin okura da hitap edecek şekilde yazarın, resimleyicinin ve okuyucunun iç dünyasınının önem kazandığı bir boyuta evrilmektedir. Tarih öncesi dönemlerden itibaren görsel iletişimin temel taşlarından biri olan doku, bu dönüşümde anlatıyı derinleştiren önemli bir rol oynamaktadır. Yetişkin yaş grubunu hedefleyen resimli kitaplarda renk, biçim ve doku gibi görsel öğeler pedagojik sınırları aşarak, çizerin iç dünyasını ve dışavurumsal izlerini daha cesurca yansıtmasına olanak tanımaktadır. Bu çalışmanın amacı, hedef kitlesi olarak yetişkinleri de kapsamaya başlayan resimli kitaplarda bir tasarım öğesi olan dokunun genişleyen etki alanının ve görsel anlatıdaki sınırlarının ortaya koyulmasıdır. Nitel bir yaklaşımla ele alınan araştırma kapsamında; öncelikle doku kavramı, türleri, doku oluşturma yöntemleri ve resimlemedeki işlevleri örnekler üzerinden tartışılmıştır. Ardından, resimli kitapların tarihsel gelişimi incelenerek yetişkinlere yönelik güncel literatür ve uygulama örnekleri değerlendirilmiştir. Araştırmanın uygulama bölümünde ise Sait Faik Abasıyanık'ın Dülger Balığının Ölümü adlı hikayesi resimli kitap formunda yeniden uyarlanmıştır. Bu uygulama çalışması aracılığıyla, grafik tasarımda görsel doku kullanımının edebi bir metnin dramatik yapısına, psikolojik katmanlarına ve genel anlatı gücüne olan etkileri deneysel olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Picturebooks, traditionally associated with children's literature, have recently evolved into a dimension where the inner worlds of the author, illustrator, and reader gain prominence, thereby appealing to the adult reader as well. Texture, which has been one of the building blocks of visual communication since prehistoric times, plays a crucial role in deepening the narrative within this transformation. In picturebooks targeting the adult age group, visual elements such as color, form, and texture transcend pedagogical boundaries, allowing the illustrator to reflect their inner world and expressive traces more boldly. The purpose of this study is to reveal the expanding sphere of influence and boundaries in the visual narrative of texture as a design element in picturebooks whose target audience has begun to encompass adults as well. Within the scope of the research conducted with a qualitative approach; primarily, the concept of texture, its types, texture-making methods, and its functions in illustration are discussed through examples. Subsequently, the historical development of picturebooks is examined, and contemporary literature and practice examples for adults are evaluated. In the application chapter of the research, Sait Faik Abasıyanık's short story Dülger Balığının Ölümü is readapted into a picturebook format. Through this practice-based study, the effects of utilizing visual texture in graphic design on the dramatic structure, psychological layers, and overall narrative power of a literary text are experimentally investigated.