Emevîler Dönemi kültür ve medeniyetinde Bizans etkisi
The culture and civilization of the Umayyad Period Byzantine influence
  1. Tez No: 1020956
  2. Yazar: MERVE SÜNGÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED İHSAN HACIİSMAİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
Özet
Farklı etnik, din ve kültüre mensup insanlar ile onların kurduğu devletler arasındaki iletişim ve etkileşim, toplumlarda homojen bir kültür ve medeniyet kavramının teşekkülünü büyük ölçüde güçleştirmektedir. Nitekim Emevî dönemi kültür ve medeniyetinin oluşumunda, Arap kültürünün yanı sıra Bizans kültür ve medeniyetinin de etkili olduğu görülmektedir. Bu durumun ortaya çıkışında Bizans İmparatorluğu ile doğrudan kurulan iletişim ve etkileşimle birlikte Emevîlerin heterojen bir toplum yapısına sahip olması ve daha öncesinde Bizans'ın hâkimiyet sahasında olan Şam şehrini başkent ilan etmesi gibi birden fazla unsur etkili olmuştur. Bu çalışma, Bizans ile doğrudan kurulan temaslar, bir dönem Bizans hâkimiyetinde bulunan unsurlar ve Bizans İmparatorluğundan izler taşıyan Hıristiyan zümreler vasıtasıyla Emevîlerde kültür ve medeniyet alanında görülen Bizans etkisini genel hatları ile incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tez çalışmasında ilk olarak özet mahiyetinde kültür ve medeniyet kavramlarının tanımı ve kapsamı üzerinde durulmuştur. Sonrasında Emevî ailesinin, çok uluslu ve resmi din olarak Hıristiyanlığı benimseyen Bizans İmparatorluğu ile temaslarının İslam öncesi döneme dayandığı bilgisinden hareketle birinci bölüm konuları belirlenmiştir. İlgili bölümde Emevîlerin yaşadığı coğrafyada, hem İslam öncesi dönemde Arap kabileleri arasında görülen hem de Hz. Muhammed ve Hulefâ-yi Râşidîn dönemlerinde ortaya çıkan Hıristiyan-Bizans etkisi kısa bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. İkinci ve üçüncü bölümlerde ise Emevîlerin kültür ve medeniyetinde görülen Bizans etkisi, önceki dönemlere atıflar yapılarak ve bu etkinin ortaya çıkışında rol oynayan doğrudan temaslar ile dolaylı etkileşim unsurları dikkate alınarak; kültürel iletişim, idari, askeri, ekonomi, sağlık, sosyal hayat, ilim, tercüme, şiir ve edebiyat, mimari başlıkları altında incelenmiştir. Böylece Emevî kültür ve medeniyetinde görülen Bizans etkisinin farklı alanlardaki yansımaları bütüncül bir yaklaşımla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication and interaction between people of different ethnic, religious, and cultural backgrounds, as well as the states they establish, largely complicate the formation of a homogeneous concept of culture and civilization within societies. Indeed, in the formation of Umayyad-era culture and civilization, it is observed that Byzantine culture and civilization were influential alongside Arab culture. This situation arose due to multiple factors, including direct communication and interaction with the Byzantine Empire, the heterogeneous social structure of the Umayyads, and their declaration of Damascus, previously under Byzantine rule, as their capital. This study aims to examine, in broad terms, the Byzantine influence observed in the culture and civilization of the Umayyads through direct contacts with Byzantium, elements that were under Byzantine rule for a period, and Christian groups bearing traces of the Byzantine Empire. In this thesis, first of all, the definitions and scope of the concepts of culture and civilization are addressed in a summary manner. Subsequently, the topics of the first section were determined based on the knowledge that the Umayyad family's contacts with the Byzantine Empire, which was multinational and officially adopted Christianity as its religion, date back to the pre-Islamic period. In the relevant section, the Christian-Byzantine influence observed among Arab tribes in the pre-Islamic period and emerging during the time of the Prophet Muhammad and the Rashidun Caliphs in the geography inhabited by the Umayyads is briefly evaluated. In the second and third sections, the Byzantine influence observed in the culture and civilization of the Umayyads is examined under the headings of cultural communication, administration, military, economy, health, social life, science, translation, poetry and literature, and architecture, with references to earlier periods and taking into account the direct contacts and indirect interactions that played a role in the emergence of this influence. Thus, the reflections of Byzantine influence observed in Umayyad culture and civilization across various fields have been addressed through a holistic approach.