Hemodiyaliz hastalarında sarkopeni sıklığı, ürotensin-2 düzeyleri ve kardiyovasküler riskle ilişkisi
Prevalence of sarcopenia, urotensin-2 levels and their association with cardivascular risk in hemodialysis patients
  1. Tez No: 1020972
  2. Yazar: HURİYE BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH ALTINTEPE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, rutin hemodiyaliz tedavisi alan erişkin hastalarda sarkopeni prevalansı belirlenmesi ve sarkopeni ile arteriyel sertlik (AIx, PWV), laboratuvar parametreleri (nötrofil, lenfosit, albumin, ferritin, ürik asit) ve Ürotensin-II düzeyi arasındaki ilişki araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, hemodiyaliz merkezlerinde tedavi gören 160 erişkin hasta dahil edilmiştir. Sarkopeni tanısı EWGSOP2 kriterlerine göre kas gücü, kas kütlesi ve fiziksel performans ölçümleriyle konulmuştur. Arteriyel sertlik, augmantasyon indeksi (AIx) ve nabız dalga hızı (PWV) ile değerlendirilmiştir. Serum Ürotensin-II düzeyi ELISA yöntemiyle ölçülmüş; biyokimyasal parametreler ise rutin laboratuvar testlerinden elde edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %36,3'ü nonsarkopenik, %50'si olası sarkopenik ve %13,8'i kesin sarkopenik olarak sınıflandırılmıştır. Nonsarkopenik hastaların AIx ve PWV değerleri sarkopenik gruplara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düşük saptanmıştır (p<0,001). Ayrıca nötrofil, lenfosit, ürik asit ve albumin düzeyleri nonsarkopenik hastalarda daha yüksek; ferritin düzeyleri ise kesin sarkopenik grupta anlamlı olarak daha yüksekti. Ürotensin-II düzeyi ile sarkopeni veya arteriyel sertlik arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç: Bu çalışma, hemodiyaliz hastalarında sarkopeni sıklığının yüksek olduğunu ve sarkopeni ile arteriyel sertlik ile bazı biyokimyasal parametreler arasında anlamlı ilişkiler olabileceğini göstermektedir. Bulgular, sarkopeninin erken tanısı ve multidisipliner yönetiminin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the prevalence of sarcopenia and to investigate its association with arterial stiffness (AIx, PWV), laboratory parameters (neutrophil, lymphocyte, albumin, ferritin, uric acid), and Urotensin-II levels in adult patients undergoing routine hemodialysis treatment. Materials and Methods: A total of 160 adult patients receiving maintenance hemodialysis were included. Sarcopenia was diagnosed based on EWGSOP2 criteria through assessments of muscle strength, muscle mass, and physical performance. Arterial stiffness was evaluated using augmentation index (AIx) and pulse wave velocity (PWV). Serum Urotensin-II levels were measured via ELISA, and laboratory data were obtained from routine blood tests. Results: Among the participants, 36.3% were non-sarcopenic, 50% had probable sarcopenia, and 13.8% had confirmed sarcopenia. AIx and PWV values were significantly lower in the non sarcopenic group compared to those with sarcopenia (p<0.001). Neutrophil, lymphocyte, uric acid, and albumin levels were higher in the non-sarcopenic group, while ferritin levels were significantly elevated in the confirmed sarcopenic group. No significant relationship was found between Urotensin-II levels and either sarcopenia or arterial stiffness. Conclusion: This study demonstrates a high prevalence of sarcopenia among hemodialysis patients and highlights potential associations between sarcopenia, arterial stiffness, and selected biochemical markers. These findings emphasize the importance of early detection and multidisciplinary management of sarcopenia in this population.