Variköz venlerin radyofrekans ablasyonunda uygulanan rejyonal anestezi yöntemlerinin derlenme kalitesi üzerine etkileri
The effects of regional anesthesia methods on the quality of recovery in radiofrequency ablation of varicose veins
- Tez No: 1020973
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ GÜLHAN KÖKSAL İNCEGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, variköz ven tedavisinde endovenöz radyofrekans ablasyon (RFA) uygulanan hastalarda spinal anestezi ile suprainguinal fasya iliaka bloğunun (SIFIB) postoperatif derlenme kalitesi (QoR-40) üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. İkincil amaçlar; istirahat ve dinamik ağrı skorları (NRS), intraoperatif sedasyon ve postoperatif ek analjezik gereksinimi, ilk mobilizasyon zamanı, hasta ve cerrah memnuniyeti, perfüzyon indeksi (PI) değerleri ile perioperatif komplikasyon insidansıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, elektif şartlarda RFA planlanan ASA I-III risk grubundaki 40 hasta ile prospektif gözlemsel olarak gerçekleştirildi. Hastalar; spinal anestezi uygulananlar Grup Spinal (n=20) ve SIFIB uygulananlar Grup SIFIB (n=20) olarak gruplandırıldı. Spinal grupta L3-4 veya L4-5 aralığından %0,5 heavy bupivakain; SIFIB grubunda ise USG eşliğinde 40 ml %0,2 bupivakain uygulandı. Hastaların postoperatif 6. ve 24. saatlerdeki QoR-40 skorları, istirahat ve dinamik NRS skorları, ilk mobilizasyon süreleri, PI değerleri, Bromage skorları, intraoperatif ve postoperatif hemodinamik parametreler ile perioperatif komplikasyonlar kayıt altına alındı. Hasta memnuniyeti Cerrahi Memnuniyet Anketi (SSQ-8) ile postoperatif 24. saatte değerlendirildi. Bulgular: Gruplar arasında postoperatif 6. ve 24. saat QoR-40 toplam skorları açısından anlamlı fark saptanmadı. Ancak 6. saatteki QoR-40 ağrı alt boyutu skorları SIFIB grubunda anlamlı derecede daha yüksek bulundu (p=0,044). Postoperatif ilk 2 saatte NRS skorları Spinal grupta daha düşükken; 4. saatten itibaren SIFIB grubunda ağrı skorları anlamlı derecede daha düşük seyretti (p<0,05). İlk mobilizasyon süresi SIFIB grubunda Spinal gruba göre anlamlı şekilde daha kısa bulundu (p<0,001). İntraoperatif ek sedasyon ihtiyacı SIFIB grubunda daha fazlaydı (p<0,001). Cerrah memnuniyeti Spinal grupta anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p<0,001). Hasta memnuniyeti (SSQ-8) gruplar arasında benzer bulundu. Sonuç: Variköz venlerin RFA cerrahisinde hem SIFIB hem de spinal anestezi güvenli ve etkili yöntemlerdir. Spinal anestezi daha iyi cerrahi konfor sağlarken; SIFIB, motor fonksiyonu koruyarak daha erken mobilizasyon sağlaması ve geç postoperatif dönemde daha üstün ağrı kontrolü sunması nedeniyle günübirlik varis cerrahisinde güçlü bir alternatif oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare the effects of spinal anesthesia and suprainguinal fascia iliaca block (SIFIB) on postoperative recovery quality (QoR-40) in patients undergoing endovenous radiofrequency ablation (RFA) for varicose vein treatment. Secondary outcomes included resting and dynamic pain scores (NRS), intraoperative sedation and postoperative supplemental analgesic requirements, time to first mobilization, patient and surgeon satisfaction, perfusion index (PI) values, and the incidence of perioperative complications. Materials and Methods: This prospective observational study was conducted with 40 ASA I–III patients scheduled for elective RFA. Patients were allocated into two groups: spinal anesthesia (Spinal Group, n=20) and SIFIB (SIFIB Group, n=20). In the Spinal Group, hyperbaric bupivacaine 0.5% was administered via the L3–4 or L4–5 intervertebral space; in the SIFIB Group, 40 ml of bupivacaine 0.2% was administered under ultrasound guidance. QoR-40 scores at postoperative 6 and 24 hours, resting and dynamic NRS scores, time to first mobilization, PI values, Bromage scores, intraoperative and postoperative hemodynamic parameters, and perioperative complications were recorded. Patient satisfaction was assessed using the Surgical Satisfaction Questionnaire (SSQ-8) at postoperative 24 hours. Results: Total QoR-40 scores were similar between the groups at both postoperative 6 and 24 hours. However, the pain subscale score of the QoR-40 at 6 hours was significantly higher in the SIFIB Group (p=0.044). NRS scores were lower in the Spinal Group during the first 2 postoperative hours, whereas from hour 4 onward, pain scores were significantly lower in the SIFIB Group (p<0.05). Time to first mobilization was significantly shorter in the SIFIB Group compared to the Spinal Group (p<0.001). The need for intraoperative supplemental sedation was significantly greater in the SIFIB Group (p<0.001). Surgeon satisfaction was significantly higher in the Spinal Group (p<0.001). Patient satisfaction scores (SSQ-8) were comparable between the groups. Conclusion: SIFIB and spinal anesthesia each provided satisfactory anesthetic conditions with comparable safety profiles in patients undergoing RFA for varicose veins.While spinal anesthesia provides superior intraoperative surgical comfort, SIFIB offers earlier mobilization by preserving motor function and superior pain control in the late postoperative period, making it a strong alternative in day-case varicose vein surgery.