Adıyaman ilindeki hemodiyaliz hastalarında sarkopeni durumunun araştırılması
- Tez No: 614881
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURHAN BİLEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kronik böbrek hastalığında (KBH) kas kitlesinin kaybı sedanter yaşamayı arttıran, kardiyovasküler sağlığı bozan, morbidite ve mortaliteyi arttıran önemli bir komplikasyondur. Ülkemizde KBH sıklığı yaklaşık %15 bildirilmiştir. Yaşlı hemodiyaliz hastalarında mortalitede belirleyici olan sarkopeni sıklığının %60'lara kadar ulaştığı ifade edilmiştir. Ancak ülkemizdeki veriler sınırlıdır. Çalışmamızda hemodiyaliz tedavisi altındaki hastalarda sarkopeni sıklığının belirlenmesi, sarkopeni ile ilişkili sosyo-demografik ve klinik faktörlerin analiz edilmesi ve kontrol grubuyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışmaya nefroloji kliniğimizde takipli18 yaş üzeri, en az altı aydır hemodiyaliz tedavisi altındaki evre IV 61 KBH hastası ve 55 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Tüm hastalarda, yaş, cinsiyet gibi sosyo-demografik özellikler, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ) kalça çevresi, üst kol çevresi, bel çevresi ve cilt kalınlığı gibi antropometrik özellikler ölçüldü. Vücut kompozisyonları biyoelektriksel empedans analizi (BEA) ile değerlendirildi. Sarkopeninin değerlendirilmesi için el dinamometresi ile el kavrama gücü, 6 metre yürüme testi ile yürüme hızı, BEA ile kas kitlesi analiz edildi. Sarkopeni tanısı için“European Working Group on Sarcopenia in Older People(EWGSOP)”kriterleri kullanıldı. Bulgular Hastaların ortalama yaşı 46,5 ± 12,1yıl, kontrollerin 42,0 ± 10,1 yıldı. Kontrol grubunun %54,5'i kadın, hastaların %39,3'ü kadındı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction The loss of muscle mass in Chronic Kidney Disease (CKD) is considered an important complicating factor, contributing to a sedentary lifestyle and compromising cardiovascular health due to increased morbidity and mortality. In our country, the prevalence of CKD has been reported to be approximately 15%.The incidence of sarcopenia, which is the determinant of mortality in elderly hemodialysis patients, has been reported to reach up to 60%. However, the data about sarcopenia in our country is limited. In this study, we aimed to evaluate the presence and frequency of sarcopenia in CKD patients under hemodialysis treatment, to analyze socio-demographic and clinical factors that may be associated with sarcopenia and to compare them with the control group Material and Methods This study includes a sample of 61 patients over the age of 18, affected by stage 4 CKD under hemodialysis treatment at least six months, being followed in our CKD outpatient clinic and 55 healthy controls. In all patients, demographic characteristics such as gender and age, anthropometric characteristics such as height, weight, body mass index (BMI), waist circumference, upper arm circumference, hip circumference, calf circumference and skin thickness were measured. Body compositions was determined using a Bioelectrical Impedance Analyzer (BIA). In the evaluation of sarcopenia, hand grip strength with hand dynamometer, walking speed with 6 meter walking test and muscle mass with BIA were analyzed. European Working Group on Sarcopenia in Older People (EWGSOP) criteria were preferred for the diagnosis of sarcopenia. Results The mean age of the control group was 42.0 ± 10.1 years and 46.5 ± 12.1 years in the hemodialysis group. 54.5% of the control group was female and 39.3% of the hemodialysis group was female.