Variköz ven duvarı hücre-dışı matriksindeki değişiklikler ve klinik evrelerle uyumu
Channges at extracellular matrix in varicose vein wall and accordance to clinical stages
  1. Tez No: 164956
  2. Yazar: MEHMET ALİ DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UĞUR BENGİSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Amaç: Etyolojisi ve patofizyolojisi net olarak bilinmeyen venöz yetmezliğin tedavisi bu nedenle etkin yapılamamakta ve büyük sağlık giderlerine neden olmaktadır. Bu çalışma hastalığın klinik evrelerine göre variköz ven duvarındaki histomorfolojik değişiklikleri tanımlamayı ve böylece hastalığın patofizyolojisine ışık tutmayı amaçlamaktadır. Materyal ve Metod: Klinik evreleri belirlendikten sonra safenofemoral bileşkeden 40 variköz ven ve 10 normal ven örneği toplandı. Örnekler, hematoksilen & eozin, EVG ve Masson trikrom boyaları ile laminin, tenasin ve fibronektin antikorları kullanılarak boyandı. Işık mikroskobu ile hücre-dışı matriksteki değişiklikler semi-kantitatif saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose: Venous insufficiency cannot be treated efficiently because its aetiology and pathophysiology are not known clearly. Therefore the treatment of it weighs heavily on health care budgets. This study was designed to identify histomorphological alterations of the varicose vein wall concordant to clinical stages of the disease and to explain the pathophysiology of the disease. Methods: 40 varicose vein samples and 10 normal vein samples were collected from the saphenofemoral junction after clinical stages were determined. The samples were stained by using hematoxylin and Eosin stain, Masson's Trichrome stain, EVG stain and antibodies of laminin, fibronectin and tenascin. The changes of extracellular matrix were determined semi- quantitatively by using light microscope. Results: In tunica intima, more fibrosis and smash rate of lamina elastica interna were observed in early stages of venous disorder than the alterations in late stages of venous insufficiency and control group.