Psikolojik danışma ve rehberlik öğrencilerinde mesleki sonuç beklentisi ile hedef bağlılığı ve psikolojik sermayenin ilişkisi
The relationship of goal commitment and psychological capital with professional outcome expectancy of guidance and psychological counseling students
  1. Tez No: 1020976
  2. Yazar: İREM ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİCRAN ÇETİN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı öğrencilerinin mesleki sonuç beklentisi düzeylerinin hedef bağlılığı ve psikolojik sermaye tarafından yordanıp yordanmadığını incelemektir. Araştırmada ayrıca mesleki sonuç beklentisi düzeyinin cinsiyet, öğrenim görülen üniversite türü, programı tercih sırası, kariyer fırsatları hakkında bilgi düzeyi ve mezuniyet sonrası planlar gibi değişkenlere göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Ankara ilinde bulunan devlet ve vakıf üniversitelerinin Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programlarında öğrenim gören toplam 372 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında veriler,“Mesleki Sonuç Beklentisi Ölçeği”,“Hedef Bağlılığı Ölçeği”ve“Pozitif Pikolojik Sermaye Algıları Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Mesleki sonuç beklentisinin hedef bağlılığı ve psikolojik sermaye tarafından yordanma durumunu incelemek amacıyla Çoklu Regresyon Analizi uygulanmıştır. Mesleki sonuç beklentisi düzeyinin iki kategorili değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için Bağımsız Örneklem T-Testi, ikiden fazla gruba sahip değişkenler için ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve varyansların homojen olmadığı durumlarda Welch testi kullanılmıştır. Anlamlı farklılıkların kaynağını belirlemek amacıyla uygun post-hoc testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, psikolojik sermaye ve hedef bağlılığının mesleki sonuç beklentisini anlamlı düzeyde yordadığını göstermektedir. Ayrıca mesleki sonuç beklentisinin üniversite türü, kariyer fırsatları hakkında bilgi düzeyi ve mezuniyet sonrası planlara göre anlamlı farklılık gösterdiği; buna karşın buna karşın cinsiyet ve tercih sırası değişkenlere göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine whether the levels of career outcome expectations among students in the Guidance and Psychological Counseling program are predicted by goal commitment and psychological capital. The study also aims to examine whether the level of professional outcome expectations shows a significant difference based on variables such as gender, type of university attended, program preference order, level of knowledge about career opportunities, and post-graduation plans. The study sample consists of a total of 372 students enrolled in the Counseling and Psychological Counseling programs at state and foundation universities in Ankara during the spring semester of the 2024–2025 academic year. Data for the study were collected using the“Career Outcome Expectations Scale,”the“Goal Commitment Scale,”and the“Positive Psychological Capital Perceptions Scale.”Multiple Regression Analysis was applied to examine the extent to which career outcome expectations are predicted by goal commitment and psychological capital. To determine whether the level of career outcome expectations differed across two-category variables, an Independent Samples t-Test was used; for variables with more than two groups, One Way Analysis of Variance (ANOVA) and the Welch test were employed when variances were not homogeneous. Appropriate post-hoc tests were utilized to identify the sources of significant differences. The research findings indicate that psychological capital and goal commitment significantly predict career outcome expectations. Additionally, it was determined that career outcome expectations differ significantly based on university type, level of knowledge about career opportunities, and post graduation plans; however, no significant differences were found based on gender and preference order.