65 yaş üstü sağlıklı bireylerde Tai Chi egzersizinin kas kuvveti, denge, reaksiyon zamanı ve bilişsel fonksiyonlar üzerindeki etkileri
The effects of Tai Chi exercise on muscle strength, balance, reaction time, and cognitive functions in healthy individuals aged 65 years and older
- Tez No: 1020995
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZHAN ÖZGÜRBÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Acil Tıp, Geriatri, Spor, Emergency Medicine, Geriatrics, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Biyomedikal Uygulamalar Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, 65 yaş ve üzeri sağlıklı bireylerde 12 haftalık Tai Chi egzersiz programının kas kuvveti, denge, reaksiyon zamanı ve bilişsel fonksiyonlar üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Ayrıca Tai Chi uygulama sıklığı ve derse katılım süresi ile fiziksel ve bilişsel ölçümlerdeki değişimler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, tek grup ön test-son test yarı deneysel tasarımda yürütülmüştür. Araştırmaya Ege Üniversitesi 3. Yaş Üniversitesi'ne devam eden 65 yaş ve üzeri sağlıklı gönüllü bireyler dahil edilmiştir. Katılımcılara 12 hafta süreyle Tai Chi egzersiz programı uygulanmıştır. Değerlendirmeler müdahale öncesinde ve sonrasında yapılmıştır. Geriatrik değerlendirme kapsamında antropometrik ölçümler, dört metre yürüme testi, otur-kalk testi, el kavrama kuvveti, biyoelektrik impedans parametreleri, Montreal Bilişsel Değerlendirme Testi, Geriatrik Depresyon Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Spor hekimliği değerlendirmelerinde ise izokinetik kas kuvveti, denge testleri, reaksiyon zamanı ve yürüme analizi incelenmiştir. Çalışmaya geriatrik testler için 55, spor hekimliği testleri için 53 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcıların medyan yaşı 66 yıl olup çoğunluğu kadındı. Geriatrik testlerde rezistans ve reaktans değerlerinde müdahale sonrası anlamlı artış saptanmıştır. Montreal Bilişsel Değerlendirme skorunda da anlamlı değişim izlenmiştir. Buna karşın kilo, beden kütleindeksi, dört metre yürüme, otur-kalk, el kavrama kuvveti, faz açısı, Geriatrik Depresyon Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği skorlarında anlamlı değişiklik saptanmamıştır. Spor hekimliği testlerinde sağ ve sol quadriceps ile hamstring kaslarının farklı açısal hızlardaki izokinetik pik tork değerlerinde anlamlı artış gözlenmiştir. Görsel reaksiyon zamanı ölçümlerinde T1, T2 ve T3 değerlerinde anlamlı azalma saptanmıştır. Denge testleri ve yürüme analizi parametrelerinde ise anlamlı değişiklik izlenmemiştir. Haftalık Tai Chi uygulama sıklığı ve derse katılım süresinin bazı kas kuvveti, reaksiyon zamanı ve biyoelektrik impedans değişimleriyle ilişkili olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, 12 haftalık Tai Chi egzersiz programının sağlıklı yaşlı bireylerde özellikle alt ekstremite kas kuvveti, reaksiyon zamanı ve bazı bilişsel/biyoelektrik impedans parametreleri üzerinde olumlu etkiler sağlayabileceği görülmüştür. Denge ve yürüme parametrelerinde anlamlı değişiklik saptanmamış olması, bu alanlarda daha uzun süreli ve kontrollü çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of a 12-week Tai Chi exercise program on muscle strength, balance, reaction time, and cognitive functions in healthy individuals aged 65 years and older. In addition, the study aimed to examine the relationship between Tai Chi practice frequency, class attendance, and changes in physical and cognitive measurements. This study was conducted using a single-group pretest-posttest quasi-experimental design. Healthy volunteers aged 65 years and older attending the Ege University University of the Third Age were included. Participants completed a 12-week Tai Chi exercise program. Assessments were performed before and after the intervention. Geriatric assessments included anthropometric measurements, the 4-meter walking test, sit-to-stand test, handgrip strength, bioelectrical impedance parameters, the Montreal Cognitive Assessment, the Geriatric Depression Scale, and the Psychological Well-Being Scale. Sports medicine assessments included isokinetic muscle strength, balance tests, reaction time measurements, and gait analysis. A total of 55 participants were included in the geriatric assessments, and 53 participants were included in the sports medicine assessments. The median age of the participants was 66 years, and the majority were women. In the geriatric assessments, resistance and reactance values increased significantly after the intervention. A significant change was also observed in the Montreal Cognitive Assessment score. However, no significant changes were found in body weight, body mass index, 4-meter walking test, sit-to-stand test, handgrip strength, phase angle, Geriatric Depression Scale, or Psychological Well-Being Scale scores. In the sports medicine assessments, significant increases were observed in the isokinetic peak torque values of the right and left quadriceps and hamstring muscles at different angular velocities. Visual reaction time measurements showed significant decreases in T1, T2, and T3 values. No significant changes were observed in balance tests or gait analysis parameters. Weekly Tai Chi practice frequency and class attendance were found to be associated with some changes in muscle strength, reaction time, and bioelectrical impedance parameters. In conclusion, a 12-week Tai Chi exercise program may have beneficial effects particularly on lower extremity muscle strength, reaction time, and some cognitive and bioelectrical impedance parameters in healthy older adults. The absence of significant changes in balance and gait parameters suggests the need for longer-term and controlled studies in these domains.