Alternatif materyal kullanılarak üretilen dijital oyun karakterlerinin incelenmesi
Examination of digital game characters produced using alternative materials
- Tez No: 1020997
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SAMİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, alternatif materyaller kullanılarak geliştirilen dijital oyun karakterleri; üretim teknikleri, estetik özellikleri, anlatı yapısı ve tasarım yaklaşımları açısından incelenmiştir. Dijital oyun ve illüstrasyon alanında yaşanan teknolojik gelişmeler, dijital oyun sektöründe yeni arayışlara ve önemli değişimlere yol açmıştır. Bu durum, özgün ve yaratıcı karakter tasarımlarına olan ihtiyacı artırmıştır. Bu bağlamda, tasarımcılar alışılmış yöntemlerin dışına çıkarak farklı materyallerle üretim yapmaya yönelmiş ve alternatif materyal kullanımı karakter tasarımında dikkat çeken bir yaklaşım haline gelmiştir. Araştırmanın temel problemi, dijital oyun karakterlerinin tasarımında alternatif materyal kullanımının rolü ve bu kullanımın oyunların estetik ve anlamsal yapısına katkılarıdır. Araştırmada, alternatif materyallerle üretilmiş dijital oyun karakterleri incelenmiş, bu materyallerin dijital ortama aktarım süreçleri ve tasarım üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmanın evrenini ulusal ve uluslararası dijital platformlarda yayımlanmış oyunlar oluştururken, örneklemini alternatif materyaller kullanılarak tasarlanmış oyunlar oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde literatür taraması yöntemi kullanılmış, tezler, makaleler, kitaplar, görseller ve çeşitli dijital kaynaklardan yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, alternatif materyal kullanımının dijital oyun ve karakter tasarımında yaratıcı ifade olanaklarını genişlettiğini, oyunların görsel niteliğini güçlendirdiğini ve atmosferine özgün bir derinlik kattığını göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, dijital oyun tasarımında yenilikçi yaklaşımların geliştirilmesine katkı sağlamayı; tasarımcılara ilham vererek gelecekteki üretim süreçlerine ışık tutmayı hedeflemektedir. Ayrıca, alternatif materyal kullanımının teorik ve pratik boyutlarını ortaya koyarak literatüre katkı sunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines digital game characters developed using alternative materials, analyzing them in terms of production techniques, aesthetic qualities, narrative structure, and design approaches. Technological advancements in the fields of digital gaming and illustration have spurred new explorations and significant shifts within the digital game industry, thereby increasing the demand for original and creative character designs. Consequently, designers have moved beyond conventional methods to experiment with diverse materials, making the use of alternative materials a notable approach in character design. The central focus of this research is the role of alternative materials in digital game character design and their contribution to the aesthetic and semantic structure of the games. The study analyzes digital game characters created using alternative materials and evaluates the processes of transferring these materials into the digital environment, as well as their impact on design. The study's scope encompasses games published on national and international digital platforms, with the sample consisting specifically of games designed using alternative materials. Data collection involved a literature review utilizing theses, articles, books, visual materials, and various digital sources. The findings indicate that the use of alternative materials expands the possibilities for creative expression in digital game and character design, enhances the visual quality of the games, and adds a unique depth to their atmosphere. In this regard, the study aims to contribute to the development of innovative approaches in digital game design and to inspire designers by shedding light on future production processes. Furthermore, it seeks to contribute to the existing literature by elucidating both the theoretical and practical dimensions of using alternative materials.