Samiha Ayverdi'nin romanlarında vicdan kavramı
The concept of conscience in Samiha Ayverdi's novels
  1. Tez No: 1021004
  2. Yazar: MENEKŞE AKBOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞE FARSAKOĞLU EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmamızda eserleri ve görüşleri ile Türk edebiyatına ve fikir dünyasına katkılarda bulunan yazar Samiha Ayverdi'nin romanlarında vicdanın nasıl işlendiği incelenmiştir. Tez çalışmamız ile ahlâkî kimliğin oluşumunda önemli bir etken olan ve sağlıktan ziraata varıncaya dek birçok alanda önemini yansıtan“vicdan”kavramının Ayverdi'nin romanlarında nasıl işlendiğini incelemek amaçlanmıştır. Tezimiz beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; araştırmanın konusundan, amacından, öneminden, kapsamından ve yönteminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde ise tezimizin muhtevasını oluşturan romanların yazarı Samiha Ayverdi'nin hayatına ve eserlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde“vicdan”kavramı farklı açılardan ele alındıktan sonra dördüncü bölümde“Samiha Ayverdi'nin Romanlarında Vicdan Kavramı”başlıklı çalışmamızın asıl gayesi izah edilmiştir. Bu bölümde, Ayverdi'nin romanlarındaki kahramanlar üzerinden vicdanın mahiyeti anlatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca yine romanlardaki kahramanlar üzerinden, vicdanı etkileyen olumlu ve olumsuz unsurlara da değinilmiştir. Çalışmamızın son kısmını teşkil eden beşinci bölümde, vicdana ilişkin ulaştığımız sonuçlar aktarılmıştır. Böylece çok yönlü bir şahsiyet olarak tanınan Ayverdi'nin romanları incelenip literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how the concept of conscience is portrayed in the novels of Samiha Ayverdi, an author who contributed to Turkish literature and intellectual life with her works and views. The aim of this thesis is to explore how the concept of“conscience,”a significant factor in the formation of moral identity and whose importance is reflected in many areas from health to agriculture, is treated in Ayverdi's novels. The thesis consists of five chapters. The first chapter discusses the subject, purpose, importance, scope, and methodology of the research. The second chapter focuses on the life and works of Samiha Ayverdi, the author of the novels that constitute the content of this thesis. After examining the concept of“conscience”from different perspectives in the third chapter, the fourth chapter explains the main objective of our study, titled“The Concept of Conscience in Samiha Ayverdi's Novels.”In this chapter, the nature of conscience is explored through the characters in Ayverdi's novels. Furthermore, the positive and negative elements affecting conscience are also discussed through the characters in the novels. In the fifth chapter, which constitutes the final part of our study, the conclusions we reached regarding conscience are presented. Thus, the aim is to contribute to the literature by examining the novels of Ayverdi, who is known as a conscientious and multifaceted personality.