Kosova Cumhuriyeti'nde Demokrasinin Gelişimi (2008-2023)
Development of Democracy in the Republic of Kosovo (2008-2023)
- Tez No: 1021027
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF SAYIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada“Kosova Cumhuriyeti'nde Demokrasinin Gelişmi (2008-2023)”başlığı ile söz konusu dönem analiz edilmiştir. Kosova Cumhurieyti'nin arka palnı bugüne e kadar Kosova Cumhuriyeti'nin demokrasi gelişimi nasıl gerçekleştiği analiz edilecektir. Kosova Sırbistan savaşı bittiğinde uluslararası toplumun katkıları Kosova'da kurumsal altyapının hazırlanması ve bunun demokratik gelişmesine katkısı olduğundan bahsi geçen süreç de analiz edilecektir. Aynı zamanda, süreci anlamak için uluslararası toplumun tavrı önem arz ettiğinden, 2008-2023 yılları arasında Kosova demokrasisinin gelişiminde uluslararası mekanizmaların rolü ve etkisi de ele alınacaktır. Anahtar Kelimeler Kosova, Sırbistan Kosova Bağımszlığı Demokrasi
Özet (Çeviri)
In this study, the period in question was analyzed under the title“Development of Democracy in the Republic of Kosovo (2008-2023)”. The background of the Republic of Kosovo and how the democratic development of the Republic of Kosovo has occurred until today will be analyzed. When the Kosovo-Serbia war ended, the contributions of the international community will be analyzed as the preparation of the institutional infrastructure in Kosovo and its contribution to its democratic development. At the same time, since the attitude of the international community is important to understand the process, the role and impact of international mechanisms in the development of Kosovo democracy between 2008 and 2023 will also be discussed. Keywords Kosovo, Serbia Kosovo Independence Democracy