Yüksek riskli olan gebelerde sanal gerçeklik gözlüğünün uyku kalitesi ve kaygı düzeyine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of virtual reality glasses on sleep quality and anxiety levels in high-risk pregnant women: A randomized controlled trial
- Tez No: 1021063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN KIRCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, yüksek riskli gebelerde doğa görüntüleri ve doğa sesleri içeren sanal gerçeklik uygulamasının durumluk kaygı, sürekli kaygı ve uyku kalitesi üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Bu araştırma randomize kontrollü deneysel araştırma deseninde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Perinatoloji Kliniği'nde yatarak tedavi gören 68 (34 müdahale, 34 kontrol) yüksek riskli gebe oluşturmuştur. Müdahale grubundaki gebelere, ardışık iki gün günde bir kez olmak üzere akşam saatlerinde 15 dakika süreyle doğa görüntüleri ve doğa sesleri içeren sanal gerçeklik gözlüğü izletilmiştir. Kontrol grubuna rutin klinik bakım verilmiştir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ve Richards Campbell Uyku Ölçeği kullanılmıştır. IBM SPSS 25.0 ile analiz edilen verilerde tanımlayıcı istatistikler, bağımlı ve bağımsız t-testleri, Ki-kare testleri, karma desen ANOVA, korelasyon ve etki büyüklüğü hesaplamalarından yararlanılmıştır. Bulgular: Müdahale ve kontrol grubundaki gebelerin sosyodemografik ve obstetrik özellikleri benzer bulunmuştur (p>0.05). Müdahale grubundaki gebelerin durumluk kaygı ve sürekli kaygı son test puan ortalamalarının kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha düşük olduğu belirlenmiştir (p<0.001). Ayrıca müdahale grubundaki gebelerin uyku kalitesi son test puan ortalamalarının kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır (p<0.001). Müdahale grubunda durumluk ve sürekli kaygı puanlarının zamanla azaldığı, uyku kalitesi puanlarının ise arttığı belirlenmiştir. Bununla birlikte durumluk kaygı düzeyi ile uyku kalitesi arasında negatif yönlü anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Sonuç: Yüksek riskli gebelerde doğa görüntüleri ve doğa sesleri içeren sanal gerçeklik uygulamasının durumluk ve sürekli kaygı düzeylerini azaltmada ve uyku kalitesini artırmada etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effects of a virtual reality intervention including nature images and nature sounds on state anxiety, trait anxiety, and sleep quality in high-risk pregnant women. Methods: This study was conducted using a randomized controlled experimental design. The sample consisted of 68 high-risk pregnant women (34 intervention, 34 control) hospitalized in the Perinatology Clinic of University of Health Sciences Antalya Training and Research Hospital. Pregnant women in the intervention group watched nature images accompanied by nature sounds through a virtual reality headset for 15 minutes once a day on two consecutive days in the evening. The control group received routine clinical care. Data were collected using the Personal Information Form, the State-Trait Anxiety Inventory, and the Richards Campbell Sleep Questionnaire. Data were analyzed using descriptive statistics, dependent and independent samples t-tests, chi-square tests, mixed-design ANOVA, correlation analyses, and effect size calculations. Results: The sociodemographic and obstetric characteristics of the pregnant women in the intervention and control groups were similar (p>0.05). The posttest mean scores of state anxiety and trait anxiety were significantly lower in the intervention group than in the control group (p<0.001). In addition, the posttest mean sleep quality score was significantly higher in the intervention group compared with the control group (p<0.001). State and trait anxiety scores decreased over time, whereas sleep quality scores increased in the intervention group. Furthermore, a significant negative correlation was found between state anxiety and sleep quality. Conclusion: It was determined that a virtual reality intervention incorporating nature scenes and nature sounds was effective in reducing state and trait anxiety levels and improving sleep quality in high-risk pregnant women.