Bir sanayi kuruluşunda çalışan kişilerin memnuniyet düzeylerinin araştırılması
A Study of employee satisfaction in an industrial firm
  1. Tez No: 102107
  2. Yazar: BELGİN DÖNDER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. ÇİĞDEM LEBLEBİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
ÖZET BİR SANAYİ KURULUŞUNDA ÇALIŞAN KİŞİLERİN MEMNUNİYET DÜZEYLERİNİN ARAŞTIRILMASI DÖNDER, Belgin Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Çiğdem LEBLEBİCİ Ağustos, 2000 İZMİR Bu çalışma, İzmir'de bulunan bir plastik boru firmasının bir bölümündeki çalışanların memnuniyet düzeylerini ve çalışanların memnuniyetleri açısından en önemli faktörlerin neler olduğunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışan memnuniyetini oluşturan faktörlerle; yaş, cinsiyet, eğitim durumu gibi demografik değişkenler ve firmada çalışılan bölüm, bu firmada ne zamandır çalışıldığı, çalışma şekli ve emeklilik durumu gibi kariyer örüntülerinin farklı derecelerde ilişkili olduğu görülmüştür. Çalışan memnuniyetinin ölçülmesinde taraflınızdan hazırlanan Çalışan Memnuniyeti Ölçeği ve Önem Ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçekler İzmir'de bulunan bir plastik boru firmasının bir bölümündeki çalışanların tümüne toplam: 181 kişilik bir örnekleme uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; üzerinde çalışılan örneklemin memnuniyetsizlik kaynaklarının başında ücret, tanınma ve takdir ve bazı fiziki ortamlar (üretim binası, yemekhane, soyunma odaları) gelmektedir. En memnun olunan alanlar ise, yine bazı fiziksel ortamlar (idari bina, eğitim odası) ve firmanın toplum ve çevreye yaptığı katkılar olarak belirmiştir. Memnuniyet ölçeğini oluşturan çeşitli alt boyutlar açısından, firmada en memnun grup emekli ve 51 ve üstü yaş grubunda olanlar iken en memnuniyetsiz grup 31-35 yaş grubunda olanlar ve üretim işçileridir. Ayrıca bu sonuçlar ile, firmanın güçlü ve gelişmeye açık yönlerinin saptandığı diğer sonuçların birbirini destekleyici olduğu görülmektedir. Çalışan memnuniyeti anketini oluşturan alt boyutlar, önem açısından değerlendirildiğinde ise; en önemli olarak beliren boyut ücret boyutu iken, firmanın topluma ve çevreye katkısı boyutu önem derecesi en düşük olan boyutlardan birdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY OF EMPLOYEE SATISFACTION IN AN INDUSTRIAL FIRM By Belgin DÖNDER Aegean University, Institute of Social Sciences, Master of Art Thesis Supervised by Assoc. Prof. Dr. Çiğdem LEBLEBİCİ August 2000, İzmir This study aims to assess the job satisfaction levels of the employees in the technical department of a plastic-pipe producing factory as well as to discover the factors that have the greatest affect on their satisfaction. The different dimensions of job satisfaction have been found to very significantly with differences in age, sex, education levels, department employee in, duration of stay in the firm and shift hours. An Employee Satisfaction Questionnaire was devised and given to the total number of employees of 181 in the technical department. The statistical results showed that the major sources of dissatisfaction in the firm were pay, recognition, certain physical conditions (of the production unit, the cafeteria, the dressing rooms). The areas of satisfaction were found to be certain physical conditions (of the management building, the meeting/class room) and the firm's contribution to the community and to the environment. With respect to various subscales the group, which exhibited the greatest level of satisfaction, proved to be the retirees' aged 5 1 and above; while those who seemed to be the least satisfied were production worker, aged 31-35. The assessment of the strongest and the weakest aspects of the firm revealed evidence supporting the findings mentioned above. The dimension of satisfaction perceived as of highest importance was found to be wages; while firm's contribution to society was found to be of least importance.