Bir endüstri kuruluşunda örgüt kültürü incelemesi
A Study of organizational culture in an industrial establishment
  1. Tez No: 102106
  2. Yazar: AYLİN TONGURLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇİĞDEM LEBLEBİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Örgüt kültürü incelemesi İzmir'de plastik boru üretimi yapan, aile şirketi tarzında işletilen bir fabrikada 189 üretim görevlisi ile yürütülmüştür. Çalışma, gözlem ve mülakatlar, kritik olaylar tekniği ve anket uygulamaları, verilerin çalışanlara sunumu ve odak grup tartışmaları aşamalarından oluşmuştur. Anket, içinde Osgood tarzı iki anlamsal farklılaşma ölçeği de barındırmaktadır. Çalışma yaklaşık 8 ay sürmüştür. Kurum kültürünün betimlenmesine ilişkin veriler; - Firmada bir değişim süreci yaşanmaktadır. - Ataerkil tarzda yönetime alışılmıştır, ancak bu tarzda değişim başlamıştır. - İşler, birincil ilişkiler modunda yürütülegelmiştir. (abi, amca gibi hitaplar, rica, gönül alma vb. süreçler..) - Karar verme süreçleri yavaş ve etkili değil. - Politika ve stratejilerin tek kişi tarafından değil de konsensusa dayandırılması ve standartlaştırılması yeni yeni düşünülüyor ve bu düşünceler uygulanmaya çalışılıyor. Kurum kültürü değerlendirmesine yönelik yöntem çalışmalarının sonucu; - Nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanılması örgütün farklı kültür katmanlarından bilgi almayı mümkün kılmıştır. - Dış katmam oluşturan 'artifactler' için, anket ve gözlemler, orta katmanda yer alan 'değerler' için anket ve anlamsal farklılaşma ölçekleri, alt/iç bölgede yer alan 'varsayımlar' için ise odak grup verileri daha zengin veri toplayıcı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The organizational culture study was conducted with 189 production employees, in a family-run factory producing plastic pipes, in î/mir. The study consisted of observations, interviews, application of the Critical Incidents Technique and the questionaire, the presentation of research results to the employees and focus group discussions. The questionaire contains two Osgood-type semantic differential scales. The study lasted approximately 8 months. Results concerning the description of organizational culture of the firm: - The firm is undergoing a process of change. - The firm has so far been managed to in a patriarchal style; however, this style is presently being questioned. - Primary relationships dominatethe communication patterns in the factory (addressing elders as uncle, etc. and using soliciting, accomodating, obliging to get things done). - Decision-making processes are slow and not very effective as they have so far been highly centralized. - Basing policies and strategies on consensus rather than on a single leader's directions, and standardizing them are recent tendencies and are newly being experimented upon. The results of experimenting with different approaches to evaluating organizational culture: - Using both qualitative and quantitative approaches in the study has made it possible to draw information from the different layers of the culture. Questionaire and observations for the layer of 'artifacts'; semantic differential and the rest of the questionnaire for the layer of 'values'; focus group discussions for the core layer of 'assumptions' have been found to be suited for information gathering.