Algılanan sosyal desteğin prenatal bağlanma ve gebelikte yaşanan anksiyete üzerine etkisi
The impact of perceived social support on prenatal attachment and anxiety in pregnancy
  1. Tez No: 521913
  2. Yazar: EMİNE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, algılanan sosyal desteğin prenatal bağlanma ve gebelikte yaşanan anksiyete üzerine etkisinin incelenmesidir. Gereç Yöntem: Araştırma T.C. Manisa il merkezinde bulunan Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Manisa İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Merkez Efendi Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi ile Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine başvuran araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 200 gebe ile Ekim 2016 ile Mart 2017 tarihleri arasında yapılmıştır. Bu araştırmada“Gebe Tanıtıcı Formuˮ,”Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)“, ”Prenatal Bağlanma Ölçeği (PBÖ)“ ve ”Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ)" kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to examine the effects of perceived social support on prenatal attachment and anxiety during pregnancy. Material and method: The study was performed with a total of 200 pregnant women who agreed to participate within the research in Merkez Efendi State Hospital Obstetrics and Gynecology Hospital and Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital of Gynecology and Obstetrics Clinic in central part of Manisa in Turkish Republic between October, 2016 and March, 2017. In this study,“Pregnant Descriptive Form”,“Multidimensional Perceived Social Support Scale”,“Prenatal Attachment Scale”and“Beck Anxiety Scale”were used.