Yûnus, Secde, Fâtır ve Sâd Sûrelerindekikıraat farklılıkları ve manaya etkileri
Qi̇raat di̇fferences i̇n the Surahs Yunus, Assajda,Fatir, and Sad, and thei̇r effects onmeani̇ng
- Tez No: 1021085
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAHRAMAN BULGURCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Kur'ân-ı Kerîm ve kıraatlerin öğretimi, Peygamber Efendimiz'den bu zamana kadar kıraat imamları, kâriler ve hocalar tarafından silsile hâlinde sürdürülmüştür. Kıraat âlimleri, yaşadıkları dönem ve bölgelerde Allah'ın kitabını öğrenmiş, okumuş ve öğretmişlerdir. Bu vesileyle kıraat imamları, bu ilmin kıyamete kadar aktarılmasına öncülük etmişlerdir. Farklı coğrafyaların İslamiyet'i kabul etmesi, bölgesel şive farklılıkları ve yedi harf ruhsatı ile beraber Kur'an'ın okunmasında çeşitli farklılıklar meydana gelmiş; bu durum kıraat ilmini zenginleştirerek günümüzdeki konumuna taşımıştır. Bu çalışmada kıraat ilminin tanımı, konusu, gayesi ve faydaları üzerinde durulmuş, kıraatlerin Hz. Peygamber'den günümüze kadar sahih bir senedle ulaşan ilmî bir disiplin olduğu vurgulanmıştır. Asr-ı saâdet'ten itibaren bu ilmin nasıl sistematik hale geldiği ve mütevâtir, meşhur, şâz gibi kavramlar açıklanmaya çalışılmıştır. Kıraat ve tecvîd ilminde yaygın kullanılan terimler kısa kısa anlatılmış,“kıraat-i aşere”diye bilinen on kıraat imamının hayatları, ilmî birikimleri ve okuyuş tarzları ve bunların meşhur râvileri hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Tezimizin uygulama bölümünde Yûnus, Secde, Fâtır ve Sâd Sûreleri anlama etki etmeyen (usûlî) ve anlama etki eden (ferşî) farklılıklar açısından incelenmeye çalışılmıştır. Okuyuş farklılıklarının anlamı zenginleştirdiği, bazen müfred-cemî ilişkisi kurduğu bazen de fâil-mef'ul değişimiyle âyetlerin yorumuna derinlik katmasının tesbit edilmesi amaçlanmıştır. Kıraat farklılıklarının Kur'an'ın lafzını koruduğu ve tefsir ilminde zengin bir mâna alanı açtığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmamız söz konusu farklılıkların bir tezat değil, ilâhi kelâmın geniş kapsamını yansıtan birer zenginlik unsuru olabileceğine işaret çekmeyi amaçlamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma kıraat ilminin sadece teknik bir okuyuş sanatı olmadığını, aynı zamanda âyetlerin anlaşılmasında temel bir referans kaynağı olduğunu akademik bir bakış açısıyla ortaya koyabilme gayretindedir.
Özet (Çeviri)
The teaching of the Holy Qur'an and its qira'at has been sustained through an unbroken chain of imams, qaris, and scholars from the time of the Prophet Muhammad to the present day. These scholars dedicated themselves to learning, reciting, and teaching the Book of Allah within their respective eras and regions, pioneering the transmission of this science to future generations. The expansion of Islam across diverse geographies, coupled with regional dialectal variations and the license of the“seven ahruf”, led to various differences in recitation. This diversity has enriched the science of qira'at and brought it to its esteemed contemporary position. This study focuses on the definition, subject matter, objectives, and benefits of the science of qira'at, emphasizing it as a scholarly discipline transmitted from the Prophet Muhammed through authentic chains of narration (sahih sanad). It examines the systematization of this science since the Asr al-Sa'adah and clarifies concepts such as mutawatir, mashhur, and shadh. Furthermore, commonly used terms in the fields of Qira'at and Tajwid are explained, alongside biographical accounts, scholarly backgrounds, and recitation styles of the ten imams known as al-Qira'at al-'Ashara and their renowned rawis. In the practical section of the thesis, the differences in recitation in Surah Yunus, Al-Sajdah, Fatir, and Sad are examined in terms of both non-essential (usuli) and influential (fershi) differences. The study aims to demonstrate how variations in recitation enrich the meaning, establish relationships between mufrad and jam' forms, and add depth to the interpretation of verses through shifts in fa'il-maf'ul roles. It is argued that these variations preserve the lafz of the Qur'an and provide a vast semantic field for the science of tafsir. Our study aims to show that these differences do not constitute a contradiction but rather serve as elements of richness that reflect the comprehensive scope of the divine word. In conclusion, this study endeavors to demonstrate, from an acedemic perspective, that the science of qira'at is not merely a technical art of recitation but also a fundamental source of reference for understanding the Qur'anic verses.