Sosyal bilgiler öğretmenleri ve öğretmen adaylarının yapay zeka kavramına yönelik görüşleri
Opinions of social studies teachers and teacher candidates towards the concept of artificial intelligence
  1. Tez No: 1021106
  2. Yazar: VESİLAY BAŞ GÜLCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MEMİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmenleri ile öğretmen adaylarının yapay zekâ kavramına ilişkin görüşlerini belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni kullanılmıştır. Çalışma grubunu, Bolu, Kastamonu ve Karabük illerinde görev yapan 30 sosyal bilgiler öğretmeni ile Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 4. sınıfta öğrenim gören 30 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış; betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiş ve MAXQDA programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, öğretmenler ile öğretmen adaylarının yapay zekâya yönelik görüşlerinin mesleki deneyim, teknolojiye uyum ve eğitim anlayışına göre şekillendiği belirlenmiştir. Katılımcılar yapay zekâyı eğitim süreçlerini destekleyen önemli bir teknoloji olarak değerlendirmiş; öğretmen adaylarının daha çok yapay zekânın gelecekteki potansiyeline, öğretmenlerin ise sınıf içi uygulamalar ve mesleki deneyimlere odaklandıkları görülmüştür. Bulgular, öğretmen ve öğretmen adaylarının yapay zekâ okuryazarlığını geliştirmeye yönelik eğitimlerin ve öğretmen yetiştirme programlarının güçlendirilmesi gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the views of social studies teachers and pre-service social studies teachers regarding the concept of artificial intelligence. The study employed a phenomenological design, one of the qualitative research methods. The study group consisted of 30 social studies teachers working in the provinces of Bolu, Kastamonu, and Karabük and 30 fourth-year pre-service social studies teachers enrolled in the Department of Social Studies Education at Bolu Abant İzzet Baysal University. The data were collected through a semi-structured interview form developed by the researcher and analyzed using descriptive analysis with the support of the MAXQDA software. The findings revealed that the views of teachers and pre-service teachers on artificial intelligence were shaped by their professional experience, adaptation to technology, and educational perspectives. The participants regarded artificial intelligence as an important technology that supports educational processes. While pre-service teachers emphasized the future potential of artificial intelligence, teachers primarily focused on its classroom applications and its role in relation to professional experience. The findings also indicated the need to strengthen teacher education programs and to expand training opportunities aimed at improving the artificial intelligence literacy of both teachers and pre-service teachers.