Hans Morgenthau ve siyasal realizmin felsefi idealist kökenleri
Hans Morgenthau and the philosophical idealist origins of political realism
  1. Tez No: 1021112
  2. Yazar: RASUL ALMAMMADOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KLEVIS KOLASI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Hans Morgenthau'nun Siyasal Realizmi'nin Uluslararası İlişkiler literatüründe neden farklı ve gerilimli biçimlerde yorumlandığını incelemektedir. Morgenthau, ana akım literatürde uzun süre güç politikalarını meşrulaştıran, insan doğası ve güç mücadelesini değişmez kategoriler olarak ele alan pozitivist ve statükocu bir realist olarak değerlendirilmiştir. Buna karşılık, Richard Ashley'in Neorealizm eleştirisi ve Robert Cox'un“sorun çözücü teori”ile“eleştirel teori”ayrımı sonrasında, Morgenthau tarihsel bağlama, olumsallığa, normatif muhakemeye ve yorumsamacı bilgi anlayışına önem veren eleştirel bir düşünür olarak yeniden yorumlanmıştır. Bu çalışmanın temel sorusu, Morgenthau'nun Siyasal Realizmi'nin pozitivizm karşıtı, tarihselci ve normatif özelliklerine rağmen Coxçu anlamda eleştirel bir teori olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğidir. Tez, tarihsel sosyoloji, toplumsal tarih ve içkin eleştiri yaklaşımından hareketle Morgenthau'nun düşüncesini, onu mümkün kılan tarihsel, siyasal ve entelektüel bağlam içinde ele almaktadır. Bu bağlamda çalışma, entelektüel tarih yazımının Morgenthau'yu Neorealizme karşı eleştirel bir alternatif olarak konumlandırırken, onun muhafazakâr, seçkinci, kararcı ve Aydınlanma karşıtı yönlerini yeterince açıklayamadığını savunmaktadır. Çalışmanın temel bulgusu, Morgenthau'nun düşüncesinin pozitivizme indirgenemeyeceği; ancak özdüşünümsellik, toplumsal dönüşüm ve özgürleşme perspektifi içermediği için Eleştirel Teori geleneği kapsamında değerlendirilemeyeceğidir. Bu nedenle Siyasal Realizm, Alman romantizmi, felsefi idealizm, siyasal teoloji ve gerici modernizmle ilişkili muhafazakâr bir düşünce geleneği içinde anlaşılmalıdır. Böylece tez, Morgenthau literatürüne tarihsel-sosyolojik bir yeniden okuma önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines why Hans Morgenthau's Political Realism has been interpreted in different and often conflicting ways within the International Relations literature. In mainstream accounts, Morgenthau has long been regarded as a positivist and status quo-oriented realist who legitimizes power politics and treats human nature and the struggle for power as immutable categories. By contrast, following Richard Ashley's critique of Neorealism and Robert Cox's distinction between“problem-solving theory”and“critical theory,”Morgenthau has been reinterpreted as a critical thinker who attaches importance to historical context, contingency, normative judgment, and a hermeneutic conception of knowledge. The central question of this study is whether Morgenthau's Political Realism, despite its anti-positivist, historicist, and normative features, can be considered a critical theory in the Coxian sense. Drawing on historical sociology, social history, and immanent critique, the thesis examines Morgenthau's thought within the historical, political, and intellectual contexts that made it possible. In this regard, the study argues that while intellectual historiography has repositioned Morgenthau as a critical alternative to Neorealism, it has not sufficiently accounted for the conservative, elitist, decisionist, and anti-Enlightenment dimensions of his thought. The main finding of the thesis is that Morgenthau's thought cannot be reduced to positivism; however, since it lacks a perspective of reflexivity, social transformation, and emancipation, it cannot be situated within the tradition of Critical Theory. Therefore, Political Realism should be understood as a conservative tradition of thought associated with German Romanticism, philosophical idealism, political theology, and reactionary modernism. In this way, the thesis proposes a historical-sociological rereading of the Morgenthau literature.