Zihinselleştirme ve psikopatoloji ilişkisindeepistemik güven, kişilerarası duygu düzenleme vealgılanan sosyal desteğin rollerinin incelenmesi
Examining the roles of epistemic trust, interpersonal emotion regulation, and perceived social support in the relationship between mentalization and psychopathology
  1. Tez No: 1021115
  2. Yazar: GÜLER BERİL KUMPASOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DURAK BATIGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, zihinselleştirme güçlükleri ile psikopatoloji arasındaki ilişkide epistemik tutumların ve ilişkisel süreçlerin rollerini incelemektir. Tez kapsamında iki çalışma yürütülmüştür. İlk çalışmada, Epistemik Güven, Güvensizlik ve İnanırlık Ölçeği–Revize Formu'nun Türkçe uyarlaması yapılmış ve ölçeğin psikometrik özellikleri değerlendirilmiştir. Bulgular, ölçeğin epistemik güven, epistemik güvensizlik ve epistemik inanırlık olmak üzere üç faktörlü yapısını genel olarak koruduğunu; alt boyutların kabul edilebilir düzeyde iç tutarlılık gösterdiğini ve kuramsal olarak beklenen değişkenlerle anlamlı ilişkiler sergilediğini ortaya koymuştur. İkinci çalışmada, zihinselleştirme güçlükleri ile psikopatoloji arasındaki ilişkide epistemik tutumlar, kişilerarası duygu düzenleme stratejileri, aşırı güvence arayışı ve algılanan sosyal desteğin aracı rolleri incelenmiştir. Bulgular, zihinselleştirme güçlüklerinin psikopatoloji belirti düzeyiyle güçlü biçimde ilişkili olduğunu göstermiştir. Epistemik güvensizlik ve epistemik inanırlığın bu ilişkide kısmi aracı rol oynadığı, epistemik güvenin ise doğrudan aracı rol üstlenmediği bulunmuştur. Seri aracılık analizlerinde, kişilerarası duygu düzenleme stratejileri içinde yalnızca yatıştırılmanın anlamlı rol oynadığı; bu yolun epistemik güven ve epistemik inanırlık üzerinden ortaya çıktığı görülmüştür. Aşırı güvence arayışının ise yalnızca epistemik inanırlık üzerinden anlamlı bir aracı rol üstlendiği belirlenmiştir. Algılanan sosyal destek aracılığıyla kurulan anlamlı yol ise yalnızca epistemik güven üzerinden ortaya çıkmıştır.Elde edilen bulgular, zihinselleştirme kuramına ve tanılarüstü psikopatoloji perspektifine katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to examine the roles of epistemic stances and relational processes in the association between mentalizing difficulties and psychopathology. Two studies were conducted. In the first study, the Epistemic Trust, Mistrust and Credulity Questionnaire–Revised Form was adapted into Turkish, and its psychometric properties were evaluated. The findings showed that the scale generally retained its three-factor structure, consisting of epistemic trust, epistemic mistrust, and epistemic credulity. The subscales demonstrated acceptable internal consistency and showed significant associations with theoretically relevant variables. In the second study, the mediating roles of epistemic stances, interpersonal emotion regulation strategies, excessive reassurance seeking, and perceived social support in the relationship between mentalizing difficulties and psychopathology were examined. The findings showed that mentalizing difficulties were strongly associated with psychopathological symptom severity. Epistemic mistrust and epistemic credulity partially mediated this relationship, whereas epistemic trust did not have a direct mediating role. Serial mediation analyses indicated that, among interpersonal emotion regulation strategies, only soothing played a significant role; this pathway emerged through epistemic trust and epistemic credulity. Excessive reassurance seeking showed a significant mediating role only through epistemic credulity. The significant pathway involving perceived social support emerged only through epistemic trust. Overall, the findings contribute to mentalizing-based approaches and to the transdiagnostic perspective on psychopathology by highlighting the importance of epistemic and relational processes in understanding psychological symptoms.