Mentalization and symbolization in psychodynamicplay therapy process: An empirical investigation ofthe effect of mentalizing interventions on symbolicplay and mentalization
Psikodinamik oyun terapisi sürecinde zihinselleştirme vesembolizasyon: Zihinselleştirme müdahalelerinin sembolik oyuna ve zihinselleştirme üzerine etkisine yönelik görgül araştırma
- Tez No: 456747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL HALFON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı uzun dönemli psikodinamik oyun psikoterapisinde zihinselleştirme ile oyun temsillerinin gelişimi ve oyunda duygu düzenlemenin ilişkisini incelemektir. Bu amaçla terapistin zihin durumlarına yönelik anlatısı ile çocuğun zihin durumlarına yönelik anlatısı arasındaki ilişki ile birlikte, çocuğun oyun içinde zengin sosyal temsil kullanımı ve duygu düzenlemesi arasındaki ilişki benzer demografik özelliklere ve mevcut sorunlara sahip iki vaka üzerinden, klinik analizlerle desteklenen niceliksel metodoloji kullanılarak çalışılmıştır Psikoterapide oyun yapılarını analiz etmek için Children's Play Therapy Instrument (CPTI; Kernberg, Chazan, & Normandin, 1998)ve çocukların ve terapistlerin oyun içindeki zihin durumlarına yönelik anlatılarını değerlendirmek için Coding System for Mental State Talk in Narratives (CSMST; Bekar, Steele, & Steele, 2014) kullanıldı. Tedavi süresince zihinselleştirme ile oyun arasındaki nedensel ilişkileri test etmek için zaman gecikmeli bağlantılara dayanan Granger Nedensellik Testi kullanıldı. Çalışmanın bulguları iki vaka için de terapistin oyun ile ilişkili zihin durumlarına yönelik anlatılarının oyunda duygu düzenlemesine sebep olduğunu göstermiştir. Ancak, klinik olarak semptomatik gelişme gösteren vakada çocuğun zihin durumlarına yönelik anlatıları duygu düzenlemesine sebep olurken, bu sonuca semptomlarında klinik bir azalma olmayan vakada ulaşılamamıştır. Çıkarımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the relationship between mentalization and the development of play representations and play affect organization in long-term psychodynamic child psychotherapy. For this purpose the relations between therapist's use of mental state narrative and the child's capacity to use mental state narrative, as well as child's use of rich social representation and organize affect in play were empirically studied with a primarily quantitative methodology supported by clinical analyses of two cases with similar demographic characteristics and presenting problems. In order to analyze play structures in psychotherapy Children's Play Therapy Instrument (CPTI; Kernberg, Chazan, & Normandin, 1998) and to assess the children's and therapist's mental state narrative in play the Coding System for Mental State Talk in Narratives (CSMST; Bekar, Steele, & Steele, 2014) were used. Granger Causality Test derived from time-lagged associations was used to test causal relationships between mentalization and play over the course of treatment. Results of the study indicated that for both cases therapist's use of mental state talk caused affect modulation in play, however for the case who showed clinically significant symptomatic improvement, child's mental state talk also caused affect modulation whereas this was not found for the case who did not show clinical significant symptom reduction. Implications are discussed.