How mothers and children talk about minds:The relationship between mentalization, attachmentsecurity and affect regulation
Anneler ve çocukları zihin hakkında nasıl konuşur: Zihinselleştirme, güvenli bağlanma ve duygu regülasyonu arasındaki ilişki
  1. Tez No: 456738
  2. Yazar: GÖRKEM DORLACH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF AKDAĞ GÖÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Zihinselleştirme, yani kişinin kendi ve diğer kişilerin zihinsel durumları üzerine düşünebilme kapasitesi, çocukların psiko-sosyal gelişimi açısından önemli bir beceridir. Zihinselleştirme becerisinin gelişimi anne ve çocuk arasında erken dönemdeki bağlanma ilişkisinin niteliği ile yakından ilişkili olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, annelerin bağlanma şekli ve çocukların duygularını düzenleme kapasiteleriyle ilişkili olarak, anneler ve çocuklarının zihinselleştirme becerisi arasındaki bağlantı araştırılmıştır. Bu çalışmada oyun terapisi için İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin psikolojik danışmanlık merkezine yönlendirilmiş 53 anne-çocuğu içeren klinik örneklem kullanılmıştır. Hipotezler kısmi korelasyon ile test edilmiştir. Anne ve çocuk zihinselleştirme becerisi arasındaki ilişkiyle ilgili olarak bu çalışmada annenin ötekine yöneltilmiş zihin durumu kelime kullanımı ile çocuğun kendine yöneltilmiş zihin durumu kelime kullanımı arasında ve annenin kendine yöneltilmiş zihin durumu kelime kullanımı ile çocuğun ötekine yöneltilmiş zihin durumu kelime kullanımı arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Nitelik analizinin göstergeleri sonucunda anneler ve çocuklarının zihinselleştirme kelime kullanımının zihinselleştirmenin sembolizasyon öncesi, hareket bazlı dile dayanan ve ortak dikkat ihtiyacını içeren erken dönem formuna işaret ettiği görülmüştür. Anne ve çocuk zihinselleştirme becerisiyle çocuğun duygu regülasyonu arasındaki etkileşime ilişkinse bu çalışmada hem anne hem de çocuğun kendine yöneltilmiş zihin durumu kelime kullanımının çocuğun duygu düzenlemesini yordadığı görülmüştür. Nitelik analizinin göstergelerine göre annenin kendine yönelttiği zihinselleştirme, çocuğa yönelttiği zihinselleştirmeye kıyasla çocuğun zihinselleştirme ve duygu düzenleme becerilerinin gelişimi açısından daha önemli olabileceği görülmüştür. Klinik çalışma açısından bu sonuçlar annenin kendini anlamasının çocuğu anlaması konusunda önemli bir adım olabileceğini gösterebilir.
Özet (Çeviri)
Mentalization, or the capacity to reflect on one's own and others' mental states, is important for children's psycho-social development. The development of mentalization is closely related to the quality of the early attachment bond between the mother and the child. This study explored the link between mothers' and their children's mentalization in relation to the maternal attachment pattern and children's affect regulation capacity. The study is based on a clinical sample of 53 mother-child dyads, who were referred for play therapy to the Psychological Counseling Center of İstanbul Bilgi University, Turkey. The hypotheses were tested by partial correlation analysis. Regarding the interaction between mother and child mentalization, this study found significant positive relationships between the mother's use of other-related mental state words and the child's use of self-related mental state words, and between the mother's use of self-related mental state words and the child's use of other-related mental state words. Qualitative analysis of transcripts suggests that mothers' and children's use of mentalization terms may have to be regarded as an earlier form of mentalization, one mainly based on pre-symbolic action-based language and the joint attention need. Regarding the interactions between both mother and child mentalization with child affect regulation, this study found that both the mother's and the child's use of self-related mental state words predict the child's affect regulation. Qualitative analysis suggests that mother's self-mentalization might be more important to the child's mentalization development and affect regulation than the mentalization of her child's mind. For the clinical work, these findings imply, inter alia, that mothers' self-understanding may be an important step toward understanding their children.