Hayat boyu öğrenme kurumlarında görev yapan usta öğreticilerin mevcut durumlarının incelenmesi
Investigation of the current status of master trainers working in lifelong learning institutions
- Tez No: 1021124
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHİ SARPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yaşam boyu öğrenme sisteminin temel uygulayıcıları olan usta öğreticilerin mevcut durumlarını; göreve başlama süreçleri, çalışma koşulları, ücretlendirme, sosyal haklar ve mesleki gelişim deneyimleri açısından derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseniyle yapılandırılan araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Aydın ilindeki Halk Eğitimi Merkezlerinde görev yapan ve ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenen 20 usta öğretici oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla yüz yüze görüşmeler yapılarak toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, usta öğreticilerin büyük çoğunluğunun mesleğe yönelmesinde öğretme isteği ve mesleki ilgi gibi içsel güdülerin yanı sıra maddi ihtiyaçların da belirleyici olduğunu göstermektedir. Katılımcıların önemli bir bölümü esnek çalışma saatlerinden ve öğrencilerle kurdukları etkileşimden duygusal doyum sağlasalar da; güvencesiz istihdam yapısı, düşük ücretlendirme, resmi tatillerde ücret kesintisi ve sosyal güvenlik haklarının yetersizliği (11 ay çalışma-1 ay boşluk uygulaması gibi) temel sorun alanları olarak öne çıkmaktadır. Ayrıca, mesleki gelişim faaliyetlerinin kurumsal destekten ziyade büyük oranda bireysel çabalarla sürdürüldüğü ve mevcut hizmet içi eğitimlerin dal odaklı olmaktan uzak olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, usta öğreticilerin yaşam boyu öğrenme sisteminde merkezi bir rol üstlenmelerine rağmen, ekonomik ve yapısal açılardan kırılgan bir statüde bulundukları görülmektedir. Araştırma; usta öğreticilerin özlük haklarının iyileştirilmesi, ücretlendirme sisteminin adil bir yapıya kavuşturulması, kesintisiz sigorta imkânı sağlanması ve dal temelli uygulamalı mesleki gelişim modellerinin geliştirilmesi yönünde stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to conduct an in-depth examination of the current status of master trainers, who are the fundamental practitioners of the lifelong learning system, in terms of their recruitment processes, working conditions, remuneration, social rights, and professional development experiences. Structured with the case study design, one of the qualitative research methods, the study group consists of 20 master trainers working in Public Education Centers in the province of Aydın during the 2024-2025 academic year, selected through purposive criterion sampling. Data were collected through face-to-face interviews using a semi-structured interview form developed by the researcher and analyzed using the content analysis method. The findings obtained from the research indicate that intrinsic motivations such as the desire to teach and professional interest, as well as financial needs, are decisive in the orientation of the vast majority of master trainers to the profession. Although a significant portion of the participants derive jop satisfaction from flexible working hours and their interaction with students; precarious employment structure, low remuneration, wage deductions during official holidays, and inadequacy of social security rights (such as the 11-month work/1-month break application) stand out as the main problem areas. Furthermore, it has been determined that professional development activities are largely maintained through individual efforts rather than institutional support, and existing in-service trainings are far from being branch-oriented. In conclusion, although master trainers play a central role in the lifelong learning system, it is observed that they are in a vulnerable status in economic and structural terms. The research offers strategic recommendations for improving the personal rights of master trainers, establishing a fair remuneration system, providing uninterrupted insurance opportunities, and developing branch-based applied professional development models.