Effects of Natural Disasters on Individual Pension Savings
Doğal Afetlerin Bireysel Emeklilik Tasarruflarına Etkileri
  1. Tez No: 1021129
  2. Yazar: EZGİ AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN HALUK ÇİTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de 2020 İzmir depremi bağlamında doğal afetlerin bireysel finansal davranışlar üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Araştırmanın temel amacı, önemli kayıplara yol açan felaket olaylarının, özellikle Bireysel Emeklilik Tasarruf Sistemi olmak üzere, resmi finans kurumlarındaki uzun vadeli tasarruf modellerini ve risk alma eğilimlerini nasıl etkilediğini belirlemektir. Bireylerin öngörülemeyen kayıplar karşısındaki davranışlarını anlamaya yönelik yapılan bir çalışmadır. Davranışsal finans ve afet ekonomisini birleştiren tez, nadir görülen olumsuz olaylarla ilgili kişisel deneyimin sonraki finansal karar alma süreçlerini nasıl şekillendirdiğine dair az incelenmiş bir yönü ele almaktadır. Mevcut ulusal ve uluslararası yazında doğal afetlerin finansal kararlara etkisini inceleyen araştırmaların kısıtlılığı dikkate alındığında, bu çalışmanın ilgili literatürdeki önemli bir boşluğu doldurması hedeflenmektedir. Metodoloji, Farkların Farkı (DiD) tahmin çerçevesini kullanan yarı deneysel bir yaklaşım benimsemektedir. Çalışma, 2004 ile 2021 yılları arasında 272.268 birey üzerinde yapılan yaklaşık 722.196 gözlemi içermektedir. Analizde kullanılan bu veriler Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından sağlanmıştır. Çalışma 2020 Ege Denizi depreminden en çok etkilenen İzmir ilinde ikamet eden bireyleri ele almaktadır. DiD metodolojisine göre yaptığımız çalışmada İzmir ilindeki bireyler tedavi grubunu ve ona benzer demografik ve sosyoekonomik yapıyı sağlayan Bursa ve Balıkesir ise kontrol gruplarını oluşturmuştur. Bu çalışmadaki amaç, depremin emeklilik katkı payları ve portföyde yer alan risk oranları üzerindeki etkisini anlamaya çalışmaktır. Çalışma, üç yıllık dönem (2019-2021) boyunca sistemden çıkmamış ve katkı paylarını ödemeye devam etmiş aktif bireysel sözleşmeler dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarına bakıldığında depremin risk alma davranışları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı sonucuna varılmaktadır. Ancak bulgular, bireylerin emeklilik katkı payı davranışında azalttığını göstermektedir. Elde edilen ampirik sonuçlar politika yapıcılar için afet bölgelerindeki bireylerin tasarruf anlayışları konusunda önemli çıktılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of natural disasters on individual financial behavior in Türkiye, specifically in the context of the 2020 İzmir earthquake. The primary objective is to determine how catastrophic events resulting in significant losses affect long-term savings patterns and risk-taking tendencies in financial markets, particularly the Individual Retirement Savings System. This study aims to understand individuals' behavior in the face of unforeseen losses. Combining behavioral finance and disaster economics, the thesis addresses a little-studied aspect of how personal experience with rare adverse events shapes subsequent financial decision-making processes. Given the limited number of studies examining the impact of natural disasters on financial decisions in the current national and international literature, this study aims to fill a significant gap in the relevant literature. The methodology adopts a quasi-experimental approach using the Differences in Differences (DiD) estimation framework. The study includes around 722,196 observations on 272,268 individuals between 2004 and 2021. This dataset was provided by the Pension Monitoring Center. The study focuses on individuals residing in İzmir, the province most affected by the 2020 Aegean Sea earthquake. According to the DiD methodology, individuals from İzmir constitute the treatment group, while Bursa and Balıkesir, with similar demographic and socioeconomic structures, serve as control groups. The aim of this study is to understand the impact of the earthquake on pension contributions and the risk ratios included in the portfolio. The study was conducted considering active individual contracts that did not exit the system and continued to pay contributions during the three-year period (2019-2021). Looking at the analysis results, we conclude that the earthquake did not have a statistically significant effect on risk-taking behavior. However, the findings indicate a decrease in individuals' pension contribution behavior. The empirical results provide policymakers with valuable insights into the saving habits of individuals in disaster-stricken areas.