İş uyuşmazlıklarında dijital deliller
Digital evidence in employment disputes
- Tez No: 1021148
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Çalışmada, günümüzde yaşanan teknolojik gelişmelerin neden olduğu dijitalleşme sonucunda ortaya çıkan dijital delillerin, iş uyuşmazlıkları açısından görünüm şekilleri, hukuki nitelikleri, güvenilirlikleri, söz konusu delillerin uyuşmazlığın ispatında kullanılması için sağlaması gereken kriterler, dijital delillerin ispat gücü, delilin elde edilmesinin hukuka aykırılık ve işçinin özel hayatı ile kişisel verilerinin ihlali yönünden değerlendirilmesi hususlarında tartışmalar yer almaktadır. Dijital delillerin güvenli elektronik imza unsurunu taşıması halinde senet hükmünde değerlendirilmesi mümkün olmakla birlikte işçi işveren ilişkileri yönünden karşımıza genellikle delil başlangıcı olarak çıkmaktadır. Bu kapsamda belge, senet ve delil başlangıcı kavramları dijitalleşme neticesinde ortaya çıkan deliller açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca iş hukukunda ortaya çıkan delillerin genellikle işveren hakimiyetinde olması nedeniyle delillerin ibrazı, işçinin işveren elindeki delillere erişimi, sunulan kayıtların gerçekliği hakkında yapılabilecek incelemeler değerlendirilmiştir. Bununla beraber dijitalleşme ile birlikte ortaya çıkan yeni çalışma şekilleri açısından da tespitler yapılmış ve söz konusu çalışma ilişkileri içerisinde ortaya çıkan dijital deliller ve uyuşmazlıklar ele alınmıştır. Geleneksel olarak işçi işveren ilişkisinde uyuşmazlığa sebep olan; ücret, iş sözleşmesinin kurulması, iş görme ediminin tespiti, fazla çalışma ücreti, çalışma sürelerinin kayda alınması ile fazla çalışma sürelerinin belirlenmesi, yıllık izin kayıtları, çalışma koşullarında esaslı değişiklik gibi konulara ilişkin ortaya çıkan dijital deliller, uyuşmazlıklar yönünden ayrı ayrı incelenmiştir. Bununla birlikte, yapay zeka algoritmalarının işçi işveren ilişkilerinde işçinin gözetimi ve performans ölçümü gibi durumlar açısından uygulanması ayrıca tartışılmıştır. Bir delilin hukuka uygun olması, uyuşmazlığın ispatında kullanılması bakımından gerekli bir unsurdur. Bu doğrultuda dijital delil açısından hukuka aykırılık, hukuka uygunluk sebepleri ve delilin elde edilmesinde işçinin özel hayatının ya da kişisel verilerinin ihlaline neden olabilecek durumlara ilişkin açıklamalara da yer verilmiştir. Tez çalışmasında literatür araştırmasından yararlanılmış ve doktrin görüşleri üzerinde durulmuştur. Konunun uygulama açısından önemi nedeniyle gelişen yargı kararlarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study discusses the manifestations, legal nature, reliability, evidential value, and admissibility criteria of digital evidence that has emerged as a result of digitalisation driven by contemporary technological developments in the context of employment disputes. It further examines the probative force of such evidence, as well as issues concerning the unlawfulness of obtaining evidence and its implications for the protection of employees' private lives and personal data. While digital evidence may be regarded as documentary evidence equivalent to a written instrument where it incorporates the element of a secure electronic signature, it generally appears in employer–employee relations as prima facie evidence. Within this framework, the concepts of document, written instrument, and commencement of proof have been evaluated in relation to the forms of evidence arising from digitalisation.Furthermore, given that evidence in labour law disputes is predominantly under the control of the employer, issues concerning the disclosure of evidence, employees' access to evidence held by the employer, and the examinations that may be conducted regarding the authenticity of submitted records have been assessed. In addition, observations have been made concerning new forms of work that have emerged alongside digitalisation, and the digital evidence and disputes arising within such employment relationships have been examined. Digital evidence relating to matters that traditionally give rise to disputes in employer–employee relations, such as wages, the formation of employment contracts, the determination of the performance of work, overtime pay, the recording of working hours and determination of overtime periods, annual leave records, and substantial changes in working conditions, has been analysed separately with respect to each category of dispute. Moreover, the application of artificial intelligence algorithms in employer–employee relations, particularly in relation to employee monitoring and performance evaluation, has also been discussed. The lawfulness of evidence constitutes an essential requirement for its use in proving a dispute. Accordingly, the study also addresses issues relating to the unlawfulness of digital evidence, the grounds of legality, and circumstances that may result in the violation of employees' private lives or personal data during the collection of evidence. The thesis is based on an extensive review of the relevant literature and places particular emphasis on doctrinal opinions. Owing to the practical significance of the subject matter, evolving judicial decisions have also been examined.