Yeni parti teorisi: Milli Görüş Hareketi örneği
New party theory: The case of National Outlook Movement
  1. Tez No: 1021146
  2. Yazar: MELİKE GALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL ARSLANTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 1970 yılında Millî Nizam Partisi'nin kuruluşundan günümüze uzanan tarihsel süreçte Millî Görüş geleneğinden türeyen ve bu gelenekle ilişkilenen yeni siyasal partilerin ortaya çıkış etmenlerini, partilerin birbirleriyle benzerlik ve farklılıklarını ve süreklilik-yenilik ekseninde nasıl konumlandıklarını çözümlemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde durum çalışması deseni kullanılarak yürütülen araştırmada, derinlemesine inceleme birimini Saadet Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Yeniden Refah Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi ile Gelecek Partisi olmak üzere beş parti oluşturmuştur. Söz konusu partilerin her birinin kurucu kadrolarında ön planda yer alan üç kişi olmak üzere toplamda on beş aktörle yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiş; partilerin tüzükleri, programları, resmî belgeleri ve yayınları ikincil veri kaynağı olarak analize dahil edilmiştir. Veriler MAXQDA yazılımı aracılığıyla sistematik içerik analizine tabi tutulmuş ve bulgular yeni parti literatürünün kuramsal yaklaşımları doğrultusunda altı eksende değerlendirilmiştir. Araştırma, Türkiye'deki yeni parti hareketliliğinin klasik Batı kaynaklı kuramsal çerçevelere doğrudan oturmadığını ve süreci anlamlandırmak için çok katmanlı bir analitik perspektifin gerekli olduğunu ortaya koymuştur. Bu çerçevede çalışma, ardışık parti kapatma rejimi, lider merkezli parti kültürü ve ideolojik gelenek sürekliliği gibi yapısal dinamiği kavramsallaştırmış; mutlak yenilik, süreklilik içinde yenilik, süreklilik içinde kopuş ve söylemsel-programatik yenilik kategorilerinden oluşan özgün yenilik tipolojisini Türkiye bağlamında Millî Görüş Hareketi yörüngesinde ortaya çıkan partilere uyarlayarak literatüre katkıda bulunmuştur. Söz konusu katkı, gelenek-süreklilik dinamiğinin baskın olduğu siyasal sistemlerin çözümlenmesi özgün bir analitik çerçeve oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to analyze the factors underlying the emergence of new political parties that descended from and are associated with the National Outlook (Millî Görüş) tradition throughout the historical period extending from the founding of the National Order Party in 1970 to the present, together with the similarities and differences among these parties and the ways in which they are positioned along the continuity–novelty axis. Conducted through a case study design within a qualitative research approach, the study takes as its unit of in-depth analysis five parties: the Felicity Party (SP), the Justice and Development Party (AKP), the New Welfare Party (YRP), the Democracy and Progress Party (DEVA), and the Future Party. Semi-structured in-depth interviews were conducted with a total of fifteen actors—three prominent members of the founding cadre from each of these parties—while the parties' statutes, programs, official documents, and publications were incorporated into the analysis as secondary data sources. The data were subjected to systematic content analysis using MAXQDA software, and the findings were evaluated along six axes in line with the theoretical approaches of the new party literature. The research reveals that the dynamics of new party formation in Turkey do not map directly onto classical Western-derived theoretical frameworks and that a multilayered analytical perspective is required to make sense of this process. Within this framework, the thesis has conceptualized structural dynamics such as the regime of successive party closures, leader-centered party culture, and the continuity of ideological traditions; and has contributed to the literature by adapting an original typology of newness—comprising the categories of absolute newness, newness within continuity, rupture within continuity, and discursive-programmatic newness—to parties that emerged within the orbit of the National Outlook Movement in the Turkish context. This contribution has established a unique analytical framework for analyzing political systems in which the tradition-continuity dynamic predominates.