Yapma borçlarının cebri icrası
Compulsory enforcement of obligations to perform
  1. Tez No: 1021178
  2. Yazar: REYHAN KAYATÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET MAZLUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, yapma borçlarının Türk hukuk sisteminde cebrî icrası, özellikle Türk Borçlar Kanunu m. 113/1 ile İcra ve İflas Kanunu m. 30 hükümlerinin etkileşimi ve uygulama alanı temelinde kapsamlı şekilde ele alınmıştır. Yapma borçlarının ifa edilmemesi halinde başvurulabilecek alternatif çözüm yolları, özellikle mahkeme izni ile nama ifa ve cebrî icra kurumları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Tezde öncelikle yapma borcunun hukuki niteliği ve türleri açıklanmış, ardından Türk Borçlar Kanunu m. 113/1 hükmünün tarihçesi, uygulama koşulları ve teorik tartışmaları incelenmiştir. Bu bağlamda ifa teorisi ve icra teorisi gibi farklı yaklaşımlar karşılaştırmalı olarak analiz edilmiş; Yargıtay kararları ve öğretideki görüş ayrılıklarına detaylı biçimde yer verilmiştir. İİK m. 30 çerçevesinde cebrî icra usulü, yerine getirme emri, zorla ifa, masraf ve tazminat gibi uygulama detayları incelenmiş, normlar arası tamamlayıcılık ve alternatiflik tartışmaları vurgulanmıştır. Ayrıca Türk Borçlar Kanunu m. 113/1 ile İİK m. 30'un birlikte uygulanmasında ortaya çıkan yetki, ilamlı-ilamsız ayrımı ve uygulama sorunları ele alınmış; çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışma, yapma borçlarına ilişkin kanun koyucunun öngördüğü koruma mekanizmalarının etkinliği açısından normatif eksikliklere işaret etmekte ve sistematik önerilerle sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the compulsory enforcement of obligations to perform (positive obligations) within the Turkish legal system, focusing on the interplay and scope of application between Article 113/1 of the Turkish Code of Obligations (TCO) and Article 30 of the Enforcement and Bankruptcy Law (EBL). In cases of non-performance, alternative remedies such as substituted performance by judicial permission and enforcement mechanisms are analyzed. The study begins by defining the legal nature and categories of obligations to perform, then provides an in-depth examination of the legislative background, conditions of application, and doctrinal debates surrounding TCO Article 113/1 Competing theories—namely the performance theory and enforcement theory—are critically compared, and diverging academic opinions and judicial decisions, particularly of the Turkish Court of Cassation, are evaluated. Detailed discussion is also provided on procedural aspects under EBL Article 30, including enforcement orders, third-party performance, and cost-compensation regimes. The thesis highlights the doctrinal and practical challenges in concurrently applying TCO Article 113/1 and EBL Article 30, addressing issues such as the authority to authorize substituted performance and the distinction between declaratory and enforceable judgments. The conclusion underscores structural legislative gaps in the Turkish system and proposes comprehensive legal reforms to enhance the effective enforcement of performance obligations.